MKS Fabrikasında İşten Atılan İşçiler Direnişe Başladı

MKS Transformatör fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikasına üye 14 işçinin işten atılmasının ardından direniş başladı. Sarı sendika-patron işbirliğiyle örgütlenmenin engellenmesine karşı başlayan direnişe geçen işçiler, atılan işçiler geri alınmaz, sendika ile toplu sözleşme görüşmeleri başlamazsa 28 Şubat'ta greve çıkacak.

featured

KOCAELİ – Gebze’de kurulu bulunan MKS Transformatör fabrikasında DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasına üye olan işçiler sarı sendika Özçelik-İş ile patronun işbirliğinin ardından işten atıldı. 14 işçinin işten atılmasının ardından bugün direniş başlatan işçiler, atılan işçiler geri alınmaz ve toplu sözleşme imzalanmazsa 28 Şubat günü greve çıkacaklarını duyurdu.

MKS’deki örgütlenme sürecine ilişkin açıklama yapan Birleşik Metal-İş, uzun süren örgütlenme mücadelesinin, taşeron şirketler ve sarı sendika Özçelik-İş devreye sokularak yetki almalarının engellenmeye çalışıldığını belirtti. Sendika 14 işçinin işten atılmasıyla direniş başlattıklarını açıkladı.

Bugün itibariyle işten atılan üyelerimizle birlikte fabrika önünde direnişe başlamış bulunmaktayız. MKS’de çalışan tüm üyelerimizle mücadeleyi bir ileri aşamaya taşıyoruz.

YETKİSİZ MAHKEMEYE YETKİ DAVASI

MKS işçilerinin patronun baskı, işten çıkarma ve mobbing uygulamasına rağmen sendikalarına üye olduğunu kaydeden Birleşik Metal-İş, işyerinde çoğunluğu elde etmelerinin ardından bakanlığa yetki tespiti başvurusunda bulunduklarını belirtti. Patronun yetki tespitine itiraz için yetkisiz mahkemeye başvurarak süreci uzatma çabalarına işaret eden sendika, “Yetkisiz mahkemede dava dokuz ay sonra sonuçlandı. Lehimize karar yetkili mahkemede görüşüldü. Bu davada sendikamızın yetkisi ancak yıllar sonra kesinleşti” dedi.

ÖRGÜTLENMEYE KARŞI SARI SENDİKA-PATRON EL ELE

MKS patronun uzayan mahkeme sürecinde işçileri baskı, tehdit ve şantajla Birleşik Metal-İş’ten istifaya zorladığı belirtilen açıklamada, işten atmaların başladığını belirtti. Ardından taşeron bir şirket kurarak işçilerin bu şirkette çalışıyor gibi gösterildiğini ve patronun Hak-İş’e bağlı sarı sendika Özçelik-İş’i devre soktuğunu kaydeden Birleşik Metal-İş, “İşçileri bu sarı sendikaya üye yapmaya zorladı. Üye olmayan işçilere zam vermedi, maaşlarını zamanında ödemedi, hatta onları işten çıkardı” bilgisini paylaştı.

‘SARI SENDİKAYA, YETKİ HİLESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

İşten atma tehdidiyle sarı sendika Özçelik-İş’e üye olan işçilerin tamamının geçtiğimiz hafta sonu istifa ederek sendikalarına üye olduğunu aktaran Birleşik Metal-İş, “İşçilerin kararlılığı karşısında çaresiz kalan işveren, sarı sendika işbirliğiyle 9 üyemizi işten çıkardı ve fabrikaya yine kanunsuz şekilde tatil etti” dedi.

28 ŞUBAT’TA GREV BAŞLAYACAK

Bugün itibariyle fabrika önünde direniş başlattıklarını duyuran Birleşik Metal-İş Sendikası, MKS işçilerinin sendikalarının üyesi olduğun hatırlattı, “İşyerinde toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili sendika olduğumuz mahkemece onaylanmıştır. Toplu sözleşme prosedürünü işlemektedir. Ve işverenliğin sendika tanımaz tutumu sürerse grev kapıdadır” uyarısında bulundu.

Birleşik Metal-İş, atılan işçilerin geri alınması ve sendikayla toplu sözleşme imzalanması taleplerinin karşılanmaması durumunda bugün başlattıkları direnişi, 28 Şubat günü greve dönüştüreceklerini duyurdu.(etha)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!