Mega Polietilen İşçileri Ödenmeyen Maaşlarını İstiyor

İki aydır maaşları gasp edilen Mega Polietilen Fabrikası işçilerinin eyleminde konuşan BİRTEK-SEN Genel Başkanı Türkmen, patronların işçileri "fabrikayı kapatırım" diyerek tehdit ettiğini aktardı.

featured

ADIYAMAN – “İşçiler kimsenin kölesi, kapı kulu değil” diyen Türkmen, işçilerin yasal ve anayasal haklarını istediğini kaydetti. Patronun fabrikadan milyonlar kazandığını da söyleyen Türkmen, asıl ekmek verenin patron değil işçiler olduğunun altını çizdi.

Adıyaman Besni’de bulunan Mega Polietilen Fabrikası, 2 aydır işçilerin ücretlerini gasp ediyor. Ücretlerinin eksiksiz yatırılmasını, tek bir kişinin dahi işten çıkarılmaması, elden paraların verilmesi isteyen işçiler bugün BİRTEK-SEN’in öncülüğünde fabrika önünde açıklama yaptı.

“İş yeri aylıklarımızı gasp ediyor. Hakkımızı istiyoruz, alacağız” pankartının açıldığı eylemde söz alan BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, patronun “yatırım yaptık, ne dersek yapacaksınız, boyun eğeceksiniz” dayatmasını kabul etmediklerinin altını çizdi. “İşçiler kimsenin kölesi, kapı kulu değil” diyen Türkmen, işçilerin yasal ve anayasal haklarını istediğini kaydetti.

Hak arayan işçilerin işsiz kalma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Türkmen, patronun fabrikadan işçilerin emeğiyle milyonlar kazandığını vurguladı. Ekmek verenin patron değil işçi olduğunu söyleyen Türkmen, “Kriz var ödeme dengeleri bozuldu, ödeme yapamıyoruz” denildiğini aktardı. Türkmen, “Bu fabrika ilk açıldığında 3-4 örgü makinası varken şimdi 70’e çıkmış. Ama sıra işçilerin haklarına gelince bayram üstü 2 maaşını gasp ediyor, işçileri bayram üstü mağdur ediyorlar. Bu fabrikada devletin çiğnenmeyen yasası kalmamış. Bütün işçilere asgari ücretin üstünden olan ücretleri ve mesaileri elden para veriyorlar. Ne demek elden para vermek vergi kaçırmak demek. Hem işçinin geleceğini çalışıyorlar hem de devletten vergi kaçırıyorlar. İşçiler hak arayınca suçlu oluyor, yok öyle yağma işçilerin haklarını vereceksiniz” dedi.

Türkmen, patronlar ile görüştüğünü ve olumlu yaklaşımlarının olmadığını ama yarın ücretlerin yatırılacağına dair söz verdiklerini söyledi.(etha)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!