MATA’da Yüzlerce İşçi Tehditlere Karşı Direnişte

Mata Otomotiv’de işçiler ek zam talebi ve koşulların iyileştirilmesi için başlattığı eylemlerini sürdürüyor. Patronun işten atma tehditlerine karşı bekleyişin direnişe dönüştüğü belirtildi.

featured

İSTANBUL – Tuzla’da kurulu Mata Otomotiv’de patronun işten atma tehditlerine karşı işçilerin fabrikadaki bekleyişi direnişe dönüştü. TOMİS işçilerin fabrikaya kapandığını duyurarak ‘Direnen işçiler yenilmezler’ dedi.

MATA işçileri direnişin ikinci gün sabahında (28 Şubat) sabah vardiyasında da ek zam ve işçi sağlığı güvenliği konusundaki iyileştirme taleplerini dile getirdi.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube yönetimi ile Mata Otomotiv yönetimi arasında yapılan görüşmelerde işçilere ek zam yapılmayacağı belirtildi. Her vardiyada 1 saatlik iş bırakma eylemi kararı alan işçiler ek zam taleplerini yineledi. Patronun işçilerin ek zam ve işçi sağlığı güvenliği konusundaki iyileştirme taleplerine kayıtsız kalması üzerine açıklama yapan sendika civardaki fabrikaların destek ziyaretlerine devam ettiğini belirtti.

Tehditlere karşı direniş

Birleşik Metal-İş tarafından yapılan açıklamada Mata Otomotiv kapitalistinin direnişi kırmaya dönük hamleleri aktarıldı ve şunlar ifade edildi:

“MATA Otomotiv’de tehditlere karşı direniş sürüyor. Sendikamızın örgütlü olduğu MATA Otomotiv işyerinde işverenlik, işçilerin ek zam ve işçi sağlığı güvenliği konusundaki iyileştirme taleplerine kayıtsız kalmayı sürdürmektedir. Bugün, işçilerin mevcut talepleri doğrultusunda yürütülen mücadele ve gelişmeler hakkında yapılacak bilgilendirme için saat 15.00’de fabrikaya gelen şube yönetim kurulumuz, işyeri içinde işverenlik tarafından getirilmiş yaklaşık kırk kişilik bir grupla karşılaşmıştır. Bu grubun işçilere gözdağı vermek için fabrikaya sokulduğu anlaşılmıştır. Söz konusu grubun yarattığı gerilim ile işyerinde işçi çıkışı hazırlığı yapıldığına dair bilginin yayılması üzerine üyelerimiz demokratik tepkilerini göstermiş, işyerinden ayrılmayarak beklemeye başlamışlardır. Bekleyiş direnişe dönüşmüştür. Mata Otomotiv’de üyelerimiz üzerindeki tehditler sona ermeden, endüstriyel ilişkilerden kaynaklı sorunların çözümü ve üyelerimizin talepleri işverenlik ve sendika yönetimiyle ele alınarak çözümlenmeden tek taraflı çalışma barışı tesis edilemez. Bu doğrultuda Mata Otomotiv işçilerinin demokratik eylemi kararlılıkla devam edecektir. Basına ve kamuoyuna duyurulur.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!