MKS Transformatör’de Direniş Greve Dönüştü

Çayırova'daki MKS Transformatör'de Birleşik Metal-İş sendikasına üye işçiler patronun yetkiyi tanımaması ve sendikalı işçileri işten atması üzerine başlattıkları direnişi greve dönüştürdü.

featured

KOCAELİ – Çayırova’da bulunan MKS Transformatör fabrikasında grev başladı. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası, toplu iş sözleşmesi (TİS) için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yetki almasına rağmen, patron süreci mahkemeye taşıdı. Bu süreçte işçiler baskı ve tehditle Birleşik Metal-İş’ten istifa etmeye zorlandı. Baskı ve tehdide boyun eğmeyen 29 işçi ise işten atıldı ve bunun üzerine işçiler 14 Şubat’ta fabrika önünde direniş başlattı. Direniş bugün greve dönüştü.

Fabrikanın önünde bir araya gelen yüzlerce işçi, “Sendika hakkıma saygı duy” pankartı açarak grevi başlattı.

Alanda konuşan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Deprem bölgesinde insanlar o soğukta çadır diye bağırırken bu ülkenin Kızılay’ı gidip bir STK’ya çadır satıyorsa artık bu ülkede her şey bozulmuş demektir” ifadelerini kullandı.

Patronların da buna ses çıkartmayan zihniyetten cesaret alarak bir haftadır her gün grevi engellemeye dönük adımlar attığını kaydeden Serdaroğlu, şöyle devam etti: “Bizler işçi sınıfı mücadelesinin önderleri olarak bunları her yerde teşhir edeceğiz. Mücadelemizi her koşulda sürdüreceğiz. Şunu biliyoruz ki bugün yapılması gerekenleri yapmayanların yarınları da bugünden farklı olmayacaktır. Bu bilinçle bugün yapılması gerekeni yapacağız, yarın da yapacağız. Yılgınlık yok, umutlarımızı çoğaltacağız. Direniş, grev, işgali her yerde aynı anlayışla, aynı güçle sürdüreceğiz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!