Mata Otomotiv’de İşçi Kararlılığı: Taleplerimiz Karşılanana Kadar Mücadeleyi Sürdüreceğiz

Direnişin 15.gününde Mata Otomotiv patronu, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile görüşme talebinde bulundu.

featured

İSTANBUL – İstanbul Tuzla’da bulunan Mata Otomotiv’de yüzde 25 ek zam talebiyle iş bırakan işçilerin direnişi 16 gündür sürüyor.

Direnişin 15.gününde Mata Otomotiv patronu, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile görüşme talebinde bulundu. 16.günün sabahında Birleşik Metal-İş 1 No’lu Şube Sekreteri Can Emrah Ülgü işçilere görüşmenin içeriğine dair bilgi verdi. Yapılan açıklamada işverenin hiçbir talebi kabul etmediği ve uzlaşma sağlanamadığı vurgulandı.

Patronun hiçbir talebi kabul etmediğini dile getiren Ülgü, “Patronun teklifi kayıtsız koşulsuz işbaşı yapılması, işten çıkarılan 51 arkadaşımızın hiçbirinin işe dönüşünün kabul edilmemesi, toplu sözleşmeye göre nisan ayında alacağınız zammın ortalama yüzde 25’e denk geleceği ve ek zam talebinin kabul edilmeyeceği… 15 gündür bağırdığımız işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerine dair hiçbir iyileştirme olmayacak. Yine günlerdir dillendirdiğimiz insan kaynaklarının işçiler üzerinde kurduğu baskıyı işveren kabul etmiyor ve değiştirmek üzere herhangi bir adım atmayacağını ifade ediyor. İşten çıkarılan arkadaşlarımızın işe alınmayacağını söyledikleri gibi ellerinde 100 kişiden oluşan, kendi ifadeleri ile terör suçları ya da örgütleri ile ilişkilenmiş isimlerin listesi olduğunu, bu işçilerin de işten çıkarılacağını söylüyorlar. Burada Mata için beş, on yıldır çalışmış işçiler var. Bizler bugün mü terörist olduk? Biz bu açıklamalardan bir müzakere anlamı çıkarmıyoruz. Bizler bu direnişin ve dayanışmanın devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Taleplerimiz karşılanana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!