Lezita Patronu Avukatlara Engel Oldu, Jandarma İşçileri Darp Etti

İşçilerin 7 Mart'tan bu yana grevde olduğu Lezita'da, grev kırıcılığını tespit etmek üzere gelen avukatlara patron zorluk çıkardı, jandarma hakkını arayan işçileri darbetti.

featured

İzmir Kemalpaşa’da kurulu olan ve Öz Gıda İş’e üye işçilerin haklarını almak için 7 Mart’tan beri grevde olduğu Lezita fabrikasında, grev kırıcılığı tespiti için gelen avukatlara patron engel oldu, jandarma grevdeki işçileri darbetti.

Öz Gıda İş, Lezita’da 483 işçinin grev başladıktan sonra grev kırıcı olarak işe alındığını belirterek mahkemeye başvurdu. Bunun üzerine Denizli 2. İş Mahkemesi, grev kırıcılığı ile ilgili tespit yapılmasına karar verdi.

Söz konusu karar doğrultusunda tespit için Lezita’ya gelen Öz Gıda İş avukatları ile Kemalpaşa İcra Müdürlüğünden memurlara şirket yönetimi tarafından zorluk çıkartıldı. Bunun üzerine grev alanında bulunan isçiler ve sendika yöneticileri tırların giriş yaptığı kapının önünde toplandı. Duruma tepki göstererek turnikelerden geçişte kimlik kontrolü yapılmasını isteyen işçilere, kapıda bulunan jandarma görevlileri biber gazı, cop ve kalkanlarla sert müdahalede bulundu, çok sayıda işçi yaralandı.

Mahkeme kararı ile Lezita’ya tespit için giden icra memurları ve sendika avukatları, fabrika yönetimi tarafından görevlerini yapmalarının engellendiğini belirterek tutanak tuttu. Jandarma müdahalesi ile yaralanan işçiler ve sendikacılar, duruma tepki göstererek Lezita patronu Abalıoğlu’nun, jandarmayı da arkasına alarak mahkeme kararını tanımadığı dile getirdi. İşçiler, haksızlığa uğradıkları halde devletin kolluk gücünün patrondan yana tavır aldığını ifade etti. Lezita direnişinin sadece Lezita işçilerinin, Öz Gıda İş’in mücadelesi olmadığını vurgulayan işçiler, Öz Gıda İş’in bağlı olduğu Hak-İş’e de verdiği sözlerin arkasında durması, Lezita direnişine sahip çıkma çağrısında bulundu.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!