Koronavirüste En Yeni ve En Ölümcül Varyant: B.1.1.529

Güney Afrika’da tespit edilen yeni bir Covid-19 varyantı endişe yarattı. “Korkutucu bir mutasyon profiline” sahip olduğu açıklanan B.1.1.529 varyantı, dünyayı alarma geçirdi. Avrupa’da ilk olarak Belçika’da görülen varyant sonrası AB, karantina kurallarının katı şekilde uygulanmasını önerdi. DSÖ yeni varyanta “omicron” adını verildiğini duyurdu.

featured

ANKARA – Bilim insanları, “son derece yüksek sayıda” mutasyon taşıyan yeni bir koronavirüs varyantının, vücudun savunmasından kaçarak daha fazla hastalık dalgasını tetikleyebileceğini duyurdu.

B.1.1.529 adlı varyant, üç ülkede sadece 10 vaka genomik dizileme ile doğrulandı, ancak bazı araştırmacılar arasında ciddi endişelere yol açtı. Çünkü, varyantta bulunan onlarca mutasyon, aşıyla ve doğal yolla elde edilen Covid-19 bağışıklığından kaçmasına neden olabilir.

Bilim adamları, bu durumun B.1.1.529 varyantının hızlı bir bulaş oranına sahip olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Güney Afrika’daki bazı virologlar, B.1.1.529 vakalarının tespit edildiği Pretoria ve Johannesburg’u içeren bir kentsel bölge olan Gauteng’deki vakalardaki son artış göz önüne alındığında şimdiden endişe duyduklarını açıkladı.

Avrupa’da ilk kez Belçika’da görüldü

Güney Afrika mutasyonunun tespitinin ardından bazı ülkelere Afrika’daki bazı ülkelere olan sınırlarını kapatma kararı aldı. Belçika ise ülkede ilk B.1.1.529 olarak adlandırılan Güney Afrika mutasyonu tespit edildiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, yeni mutasyonun aşısız bir kişide tespit edildiğini ifade ederek, şahsa 22 Kasım’da yapılan testin pozitif çıktığını duyurdu.

AB acil uyarı yayımladı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) B.1.1.529 varyantıyla ilgili acil bir uyarı yayımladı.

Von der Leyen yaptığı basın açıklamasında yeni varyantın birkaç ay içinde tüm dünyaya yayılabileceği endişesini dile getirdi. Virüsün görüldüğü bölgelerden gelenlerin katı karantina kurallarına uyması gerektiğini ifade eden von der Leyen, bilim insanları ve aşı üreticileri ile durum hakkında konuştuğunu, onların da ilgili varyantın uluslararası yayılmasını önlemek için bu tedbirleri desteklediklerini belirtti.

Von der Leyen, “Henüz olmadıysanız lütfen en kısa sürede aşı olun. Daha fazla aşı ve takviye dozu olma zamanı” dedi.

Von der Leyen, daha önce yaptığı açıklamada Afrika’nın güneyinden AB’ye uçuşların durdurulması önerisinde bulunmuştu.

Kısıtlamalar başladı: Türkiye’den beş ülkeye kısıtlama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Nu varyantı sebebiyle, Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den Türkiye’ye seyahat edilmesine izin verilmeyeceğini duyurdu.

DSÖ varyantın yeni adını açıkladı: Omicron

Dünya Sağlık Örgütü, Güney Afrika’da tespit edilen yeni koronavirüs varyantına “Omicron” adını verdi. DSÖ’den yapılan açıklamada “Ön bulgular yeni varyantın daha yüksek bulaşma riski taşıdığı yönünde” denildi.

Yeni varyant

Güney Afrika ve Botsvana’da 9 kişide görülen B.1.1.529 varyantı, “süper varyant” olarak nitelendiriliyor ve 32 mutasyona sahip olduğu biliniyor.

Şimdilik düşük görülme sıklığına sahip bu varyanta karşı mevcut aşıların etkili olup olmadığına ilişkin araştırmalar sürüyor.

Türkiye, yeni varyant henüz tespit edilmeden önce 15 Kasım’dan itibaren Güney Afrika’ya uçuşları durdurmuştu.

Kısa süre önce varyantın Belçika’da da bir kişide görüldüğü açıklanmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!