Kamu Arazilerini Önce AKP’li Belediyeye Devrettiler, Sonra Satışa Çıkardılar: Köylüler Tepkili

74b967d1-3ae7-434c-984b-442c0092d0da-w
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İZMİR – Bergama İlçesinde toplam 832 dönüm büyüklüğündeki 19 tarlanın belediye tarafından satışa çıkarılmasına karşı köylünün tepkisi dinmiyor.

Bergama İlçesinde 6360 sayılı Bütünşehir Yasası’yla birlikte mülkiyeti AKP’li Bergama Belediyesi’ne devredilen vakıf arazileri, AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oyları ile satışa çıkarıldı. Toplam 831 bin 938,56 metrekare (yaklaşık 832 dönüm) büyüklüğündeki 19 verimli tarım arazisinin satışa çıkarılması Bergama köylüsünün tepkisini çekti. 50 milyon TL değer biçilen arazilerin satışından elde edilecek gelirle yol yapacağını açıklayan Bergama Belediye Başkanı AKP’li Hakan Koştu ve kararı destekleyen MHP’ye bir çağrıda bulunan Bergama köylüsü, “Atalarımızdan kalan bu toprakları satmayın” çıkışını yaptı.

KÖYLÜLERDEN PROTESTO

Daha önce, satış kararının alındığı meclis toplantısının önünde de açıklama yapan Kadıköy, Çitköy, Aşağıkırıklar, Ferizler, Çamköy, Sarıdere köylerinin muhtarları ve köylüleri bu kez dikkat çeken bir protesto gerçekleştirdi.

Bergama köylüleri, kırsal Kadıköy Mahallesi’nde satış kararı alınan arazileri traktörleri ile sembolik olarak sürerek, arpa ve buğday ekti. Satış kararını alkışlarla protesto eden köylülerden bazıları gözyaşlarına hakim olamadı.

KÖYLÜDE MAZOT ALACAK PARA YOK, ARAZİYİ NASIL ALACAK

“Fil aç doymaz. Ne yapacak? Kadıköy’de satacak, Aşağıkırıklar’da satacak. Benim köyümde de 78 dekar var. Çok kıymetli bir arazi, zamanı gelince onu da satacaklar” diyen Muhtar Sezer, şöyle devam etti:

“Başkan Koştu’ya sorduk ‘açık ihale usulü ile satacağız’ dedi. Tabii ki öyle satacak. Bu köylünün hangisinin cebinde buraları alacak kadar para var? Köylüde mazot, gübre alacak para yok. Bunları alacak insanlar belli. Özellikle Kadıköy’de satılan topraklardan 30 aile ekmek yiyordu. Dört ile çarpsan 120 yapar. Bu kadar insanı aç kalmaya mahkum ediyorlar. Ne yapacaklar bu toprakları satınca? Bergama’da yol yapacak. Yapma kardeşim, yapma. Malımı satarak yol yapacaksan, ben istemiyorum. Babanın malını mı satıyorsun.”

TEPKİMİZİ GÖSTERMEK İÇİN ARPA EKTİK

Kadıköy Muhtarı Orhan Tural ise “Bu satış kararı meclisten geçince köylü bir karar aldı. Satılacak olan yerlerin hepsine bir gecede 70 traktör ile arpa ekti. Köylümüz bunu tepki amaçlı yaptı. Hakkımızı hukuki yollardan arayacağız” dedi.

KÖYLÜ GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Gözyaşlarına hakim olamayan kırsal Kadıköy Mahallesi sakini Hüseyin Uyanık da “Ben 55 yaşındayım ve çiftçi çocuğuyum. Böyle bir şey daha önce yaşamadık. Ağlayarak söylüyorum, bu yerlerin satılmasını istemiyorum. Dedemizden kalan mallarımızı, mahalle toraklarımızı satmasınlar. Ayıptır, günahtır. Biz nasıl geçineceğiz. 46 çiftçi aile buradan ekmek yiyor. Bu insanlara, bu ailelere ne olacak? Nereye gidecek, nasıl yaşayacak? Belediye bu insanların yaşamını karşılayabilecek mi?” diye tepkisini dile getirdi.

AKP ve MHP’lilerin oylarıyla Bergama Belediye Meclisi’nden geçen karara göre, arazilerin satışa çıkarılacağı kırsal mahalleler ve büyüklükleri şöyle:

“Aşağıkırıklar’da 2 adet toplam 56 bin 738 metrekare,

Ayaskent’te 1 adet 103 bin 133 metrekare,

Ertuğrul Mahallesi’nde 1 adet 23 bin 699 metrekare,

Çitköy’de 1 adet 85 bin 874 metrekare,

Dağıstan’da 3 adet 98 bin 849 metrekare,

Ferizler’de 3 adet 56 bin 586 metrekare,

Kadıköy’de 7 adet 328 bin 794 metrekare

Kurtuluş’ta 1 adet 78 bin 265 metrekare…”

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!