İşten Atılan Plasmek Makine İşçilerinden Fabrika Önünde Eylem

TOMİS öncülüğünde açıklama yapan Plasmek Makine işçileri, fabrika yönetiminin sendikal faaliyetleri engellemeye çalıştığını belirterek, “Patronlar servetine servet katarken işçiler her gün sefaleti yaşıyor” dedi.

featured

İSTANBUL – Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS), ücretlerinde iyileşme ve sendikal faaliyetlerini nedeniyle işten çıkarılan 2 işçi için Sancaktepe’de bulunan Plasmek Makine fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “İşimizi geri istiyoruz”, “Emeğimiz, onurumuz, geleceğimiz için direnişteyiz”, “Sendikal faaliyet engellenemez” pankartlarının açıldığı açıklamada, “Atılan işçiler geri alınsın”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Sendikal faaliyet engellenemez”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP),Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Umut Sendikası (Umut Sen), Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (Dev Tekstil), Birleşik İşçi Kurultayı (BİK), İşçi Emekçi Birliği ve Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) destek verdi.

‘İŞÇİLER SEFALETİ YAŞIYOR’

Burada konuşan TOMİS Genel Sekreteri Dilbirin Acar, birçok defa işverene çalışma şartlarının düzeltilmesi için öneriler sunduklarını ifade etti. Çalışma şartlarına dair önerilere dair olumsuz dönüşler aldıklarını vurgulayan Acar, “Bugün Plasmek zenginliğine zenginlik katarken, işçileri ekmeğinden edip kapının önüne koyuyor. Görüyoruz ki şirket patronları sendikalardan korkuyor, sendikal işçiden kokuyor. İşçilerin birliğinden beraberliğinden korkuyorlar. Bizler bu fabrikada mücadele ederken şirkete ücretlerimizi iyileştirmesini söylediğimiz de bizi şunu söylüyorlar, ‘Bizler aynı gemideyiz’. Ama biz biliyoruz ki, bu fabrikada her gün milyarlarca ihracat yapılıyor. Patronlar servetine servet katarken işçiler her gün sefaleti yaşıyor” ifadelerini kullandı.

İşten atılan Bilal Akın ise zam talepleri ve sendikal faaliyetler nedeniyle toplam 2 kişinin işten atıldığını söyledi. Akın, “İşveren fabrikada sendikal faaliyetler yapmamıza izin vermiyor” dedi.(MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!