İşçiler Birçok Kentin Sokaklarından Seslendi: Artık Yeter, Geçinemiyoruz

DİSK, “Artık yeter, geçinemiyoruz” sloganıyla düzenlediği eylemlerde, hükümeti istifaya çağırdı.

featured

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) birçok kentte “Artık yeter, geçinemiyoruz” sloganıyla eylemler düzenledi.

İZMİR

Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu (DİSK) İzmir Şubeler Platformu, “Artık yeter, geçinemiyoruz” sloganıyla Basmane Meydanı’nda açıklama yaptı. Eylemde “Bıçak kemikte geçinemiyoruz” pankartı açılarak sık sık, “Hükümet istifa” sloganı attı.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Bu kış işçiler, emekçiler, yoksullar için kara kış olacak. Eğer mücadele edersek bu iktidarın kara kışı olacak demiştik. Artık yeter geçinmek istiyoruz, biz çalışıyoruz biz üretiyoruz ama geçinemiyoruz. Borçla yaşamaya çalışıyoruz, patronlardan daha çok vergi veriyoruz” dedi.

Sarı, işsizlik ve zamların emekçilerin belini büktüğünü söyleyerek, ekonomik krizin yükünü işçilerin emekçilerin taşıdığını söyledi. Sarı, “Yabancı sermaye için, petrol prensleri ve kralları için ‘kelepir emek kelepir memleket’ diye tezgâh açanlara direneceğiz. TL ucuzlasın, emek ucuzlasın, memleketin taşı toprağı ucuzlasın tezgahını bozacağız” diye konuştu.

Sarı, ekonomik çöküşten kurtulmanın yollarına dair önerilerini şöyle sıraladı:

“ * TL’nin ve emeğin değersizleştirilmesi politikasından derhal vazgeçilmelidir.

* TL’nin değersizleşmesi nedeniyle yaşanan tüm kayıplar asgari ücret artışıyla telafi edilmeli, bu artışta işçiler büyümeden de pay almalıdır.

* Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalıdır.

* İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır.”

ANTALYA

DİSK Akdeniz Bölge Temsilciliği de “Artık yeter geçinmek istiyoruz” diyerek Attalos Heykeli önünde açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda işçi, siyasi parti ve sivil toplum örgütü teslimcisi katıldı. Ortak basın metnini okuyan Genel-İş Antalya Şube Başkanı Vedat Küçük, mücadele çağrısı yaptı.

HATAY

DİSK’e Genel-İş Hatay Şubesi de Uğur Mumcu Meydanı’nda yaptıkları açıklama yaparak, iktidara artık geçinemedikleri mesajını verdi. Eylemde, “Yoksulluğa ve emeğimizin ucuzlatılmasına teslim olmayalım, kara kışı bahara çevirelim” ve “Ge-çi-ne-mi-yo-ruz!Gelirde adalet!Vergi adalet! Geçinmek istiyoruz!” pankartları açıldı. Genel-İş Şube Başkanı Yusuf Berk Yürek, ortak basın metnini okudu.

MERSİN

Genel İş Mersin Şubesi de sendika binası önünde yaptığı açıklamayla, “Hükümet istifa” ve ” Genel grev genel direniş” çağrısı yaptı. Genel İş Mersin Şubesi Başkanı Kemal Göksoy, AKP’nin artık ülkeyi yönetemediğini belirterek, tüm emek ve meslek örgütlerini ortak mücadeleye çağırdı.

ŞIRNAK

DİSK, Şırnak’ın Silopi ilçesinde Nuh Mahallesi’nde bulunan Ahmet Kaya Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Genel İş Şırnak Şubesi Başkanı Zeynep İdin, artan hayat pahalılığına dikkat çekti.

Açıklama, “AKP istifa” sloganlarıyla sonlandı.

ADANA

DİSK Çukurova Bölge Temsilciliği, “Artık yeter, geçinemiyoruz” sloganıyla Heykelli Park’ta açıklama yaptı. Eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural ile çok sayıda işçi katıldı. “Emeğimizi ve memleketimizi savunmak için omuz omuza. Artık yeter!Geçinmek istiyoruz” ve “Geçinmek istiyoruz. Gelirde adalet vergide adalet” pankartları açılarak sık sık, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganlarını atıldı.

Ortak metni, DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi Hüseyin Yaşar Gündoğdu okudu.(MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!