‘İntihar Etti’ Dedikleri Mahpusun Vücudunda Kırıklara Rastlandı

van-cezaevlerinde-keyfi-uygulamalar-691846-5
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

VAN – Tutuklu bulunduğu Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 22 Şubat’ta intihar ettiği öne sürülen Ramazan Akbaşlı’nın (55) otopsi raporu “intihar” iddiasını çürütüyor. Rapora göre Ramazan Akbaşlı’nın boynunda ası izine rastlanılmadığı, vücudunun birçok yerinde morluk tespit edildiği, her iki dudak kenarında ekimozların olduğu belirtilen raporda, göğsün sağ alt kısmında noktasal kanamaların olduğu kaydedildi.

Raporda ayrıca “… Göğüs cilt altı ve yumuşak dokularda solda daha fazla olmak üzere kanamalar olduğu görüldüğü, sternum 4-5 kosta hizasında kanamalı kırık olduğu görüldü” ifadeleri yer aldı.

‘KENDİLERİNİ İSTİHBARAT ELEMANI OLARAK TANITAN İKİ KİŞİ ONUNLA GÖRÜŞTÜ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Tayyip Temel, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) verdiği soru önergesiyle Akbaşlı’nın nasıl öldüğünün ortaya çıkarılmasını talep etti.

Temel önergesinde şunları dile getirdi: “Akbaşlı’nın ölümünden bir gün önce ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde avukatlarıyla görüşmek isteğini dile getirmiştir. Öte yandan kendilerini ‘istihbarat elemanı’ olarak tanıtan kişilerin Ramazan Akbaşlı ile cezaevinde iki kez ‘avukat görüşü’ adı altında görüşme gerçekleştirdikleri iddiası basına yansımıştır. Tüm bu veriler Akbaşlı’nın intihar etmediğini doğrular niteliktedir. Ramazan Akbaşlı’nın ölümünden sorumlu olan kişi/kişilerin derhal tespit edilmesi gerekmektedir. Başlatılması gereken hukuki sürecin şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılması elzemdir.”

‘AKBAŞLI KİM/KİMLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLMÜŞTÜR?

HDP Milletvekili Tayyip Temel’in Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yönelttiği sorular şöyle:
1) Ramazan Akbaşlı’nın Van F Tipi Cezaevinde tutulduğu sırada kendilerini “istihbarat elemanı” olarak tanıtan kişilerin Ramazan Akbaş ile 2 kez görüştükleri iddiası doğru mudur? Doğru ise bu görüşmeler bilginiz dahilinde mi gerçekleşmiştir?
2) Söz konusu görüşme iddiası doğru ise kendilerini “istihbarat elemanı” olarak tanıtan kişiler kimlerdir ve bu kişiler hangi konuda Ramazan Akbaş ile görüşmüşlerdir?
3) Otopsi raporunda herhangi bir ası izine rastlanmaması intihar iddiasını boşa çıkarmaktadır. Bu durumda Ramazan Akbaşlı kim/kimler tarafından öldürülmüştür?

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!