İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek, tedavilerinin önündeki engellerin kaldırılması ve derhal tahliyeleri için her hafta düzenledikleri F Oturması’nın 467.’sini, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle hasta kadın tutsaklar için gerçekleştirdi. 

Basın metnini okuyan Komisyon Üyesi Meral Nergiz Şahin, 8 Mart’ın tarihini hatırlattı. “Hapiste kadın olmak, genel sorunları çok daha ağırlaştıran uygulamalara maruz kalmak anlamına gelmektedir. Militarizmin kendisini en bariz dayattığı mekanlardan biri olan hapishanelerde toplumsal cinsiyet ayrımcılığı çok daha ağır bir şekilde kendisini göstermekte, kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelik hak ihlalleri artarak sürmektedir” diyen Şahin, cinsiyet ayrımcılığına dayalı uygulamalara son verilmesini ve özel gereksinimlerinin karşılanmasını isteyen kadın tutsakların aynı zamanda, cinsel kimliklerine yönelik saldırıların durdurulmasını, tedavi ve sağlık haklarına yönelik ihlallerin önlenmesini istediğini kaydetti.

Şahin, “Derneğimizin tespitlerine göre Türkiye hapishanelerinde en az 61 ağır hasta kadın mahpus bulunmaktadır. Marmara Bölgesi Hapishanelerinde bu sayı en az 38’dir ve hapishanelere göre dağılımı ; Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nde 17, Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesinde 13, Kandıra 1 ve 2 Nolu F tipi Hapishanelerinde 3, Bursa Yenişehir Kadın Kapalı Hapishanesi’nde 2, Bolu F Tipi ve Düzce T Tipi Hapishanelerinde 3 şeklindedir” diye konuştu. 

Marmara bölgesinde tutulan 38 ağır hasta kadın tutsağın 5’inin durumunu paylaşacağını dile getiren Şahin, tutsakların sağlık sorunlarını şöyle aktardı: 

“Fatma Tokmak, Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesinde tutulmaktadır. Ağır kalp hastasıdır, iki kalp kapakçığı yerine yapay kapakçık takılmıştır. Mide ve tansiyon hastasıdır. Tüm vücudunu kaplayan varisleri vardır.

Süreyya Bulut, Bakırköy Kadın Kapalı Hapishane tutulmaktadır. Kafasında şarapnel parçası bulunmaktadır. Ameliyat edilmesi gerekiyor ama riskli olduğu için ameliyatı yapılamıyor, zaman zaman ağrıları şiddetli ve acılar içerisinde kalıyor. Bir gözü görme fonksiyonunu yitirmiş, aynı zamanda Wernicke Korsakoff hastasıdır.

Gülistan Abdo, Gebze Kadın Kapalı Hapishane tutulmaktadır. Sırtında kist vardır. Sol bacağı dizinden kesilmiş, protez kullanmaktadır.

Hazine alçı, Gebze Kadın Kapalı Hapishanesinde tutulmaktadır. Ateşli silahla yaralanma sonucu sağ bacağında dizden kalçaya kadar platin takılmış olup, kalça kemiği parçalandığı için 2000 yılından bu yana iç protezle yaşamını sürdürmektedir.

Mesude Pehlivan, halen Gebze Kadın Kapalı Hapishanesinde tutulmaktadır. Mesude Pehlivan Mide Kanseri, Lenf Tüberkülozu ve Akciğer Kanseri hastalıkları ile yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır.”(ETHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!