Hem Şiddete Maruz bırakıldı, Hem İşten Çıkarıldı

690x390cc-mns-06-11-12-2020-kromsan-kadin-isci
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MANİSA – Kromsan Fabrikası’nda yaklaşık beş aydır çalışan Selma Çetin isimli işçi, ustabaşı yardımcısı tarafından sözlü şiddete maruz bırakıldıktan sonra görüntüleri izlemeyi reddeden fabrika yönetimi tarafından işten çıkarıldı. İşçi Kadın Meclisleri, “İşten atmaların yasak olduğu pandemi döneminde, patronlar 25/2 maddesi ile bu yasağı deliyor. ‘Ahlak ve iyi niyet kurallarını ihlal ettiği’ iddiasıyla, hakları gasp edilerek işten atılan arkadaşımızın yanındayız” mesajıyla yaşananları kamuoyunun gündemine taşıdı. 

Selma Çetin de sosyal medya üzerinden yayımladığı bir video ile maruz bırakıldığı durumu anlattı.

“SEN PROBLEMLİ KADINSIN”

Selma Çetin ise fabrika yönetimine yazdığı savunmasında, Adem adlı ustabaşının kendisine bağırdığını, “sen problemli kadınsın” diyerek elini kaldırdığını ifade etti.

İşçi Kadın Meclisleri’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Kromsan kadına şiddetin ortağısın. İsçiyi işten atamazsın. Kromsan’da çalışan Selma Çetin, ustabaşı yardımcısı tarafından şiddete uğradı, fabrika yönetimi görüntüleri izlemeyi reddedip kadın işçiyi işten attı.

İşten atmaların yasak olduğu pandemi döneminde, patronlar 25/2 maddesi ile bu yasağı deliyor. ‘Ahlak ve iyi niyet kurallarını ihlal ettiği’ iddiasıyla, hakları gasp edilerek işten atılan arkadaşımız yanındayız.”

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!