HDP, Devletin ‘Çözüm Süreci’ndeki Vaadlerini ‘Yeri ve Zamanı Gelince’ Açıklayacakmış!

Buldan, HDP'ye yönelik iktidarın propagandasına tepki gösterirken "Çözüm sürecinde bize vadettiklerinizi yeri ve zamanı geldiğinden mutlaka açıklayacağız. Çözüm sürecinde bizlere, partimize, heyetimize neler vaat edildi, hangi sözler verildi, çözüm süreci başarıya ulaşırsa nelerin yapılacağına dair bizlere vaat edilenleri açıklamazsak namerdiz" ifadelerini kullandı.

featured

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Meclis’te partisinin grup toplantısında, askeri operasyon yapılan Garê’de 13 asker ve polisin ölmesiyle ilgili gelişmelere değindi ve iktidarı eleştirdi.

Konuşmasına 21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında anadilin önemine değinerek başlayan Buldan, “Anadilini savunmanın en güçlü yolunun anadili ile yaşamak olduğunun bilinciyle bizler de partimiz içinde Kürtçe eğitim programı başlattık” dedi.

Buldan, HDP’ye yönelik iktidarın propagandasına tepki gösterirken “Çözüm sürecinde bize vadettiklerinizi yeri ve zamanı geldiğinden mutlaka açıklayacağız. Çözüm sürecinde bizlere, partimize, heyetimize neler vaat edildi, hangi sözler verildi, çözüm süreci başarıya ulaşırsa nelerin yapılacağına dair bizlere vaat edilenleri açıklamazsak namerdiz” ifadelerini kullandı.

Halk kitlelerinden gizli pazarlıklar yapmışlar!

Sermaye devleti açısından birer taktik olarak olarak ele alınmış olan ‘açılım’ ve ‘barış süreci’ dönemlerinin devreye sokulduğu tarihsel süreci doğru kavrayamayan Kürt ulusal hareketleri, devlet ile gizli ve açık görüşmeler gerçekleştirmişti.

Sözkonusu görüşmelerin içeriğinden ise Kürt halk kitlelerine ve coğrafya halklarına yeterli açıklama yapılmamış, süreç Kürt ulusal hareketinin kimi temsilci kurumları ve devlet arasında kapalı yürütülmüştü. Kürt halk kitlelerinin geleceği ile ilgili görüşmelerin tam içeriğinin Kürt halk kitlelerinden saklanması ve sürece Kürt halkının dahil edilmemesi, masadaki gizli vaadlerin ve burjuva ayak oyunlarının gerçekleşebilmesi için gerekli ortamı yaratmıştı.

‘Açılım’ ve ‘Barış Süreci’nin sermaye devleti açısından zaman kazanmaya yönelik birer taktik olduğu, devlet kurumları içinde AKP ile Kemalist klikler arasında süren hakimiyet dalaşının görece AKP lehine sonuçlanmasının ardından ortaya çıkmıştı. Klik savaşlarından devlet kurumları içindeki hakimiyetini sağlamlaştırarak çıkan AKP eliyle sermaye devleti bir kez daha topyekün olarak Kürt güçlerini dağıtmaya yönelik saldırılara başlamıştı.

Gelinen aşamada ise Kürt ulusal hareketini büyük oranda geriletmiş olan sermaye devleti, HDP’yi de kriminalize etme çalışmalarına hız verdi. Parti eşbaşkanlarından, il ve ilçe yöneticilerinden üyelerine kadar yüzlerce insanı tutuklanan HDP, sermaye devletini ‘vaadleri açıklamakla’ durdurmaya çalışıyor.

Halk kitlelerini sürece dahil etmeden kitlelerden gizli masabaşı pazarlıkları yapma anlayışı, burjuvazinin yöntemidir. Bu yöntemi kabul edip Kürt kitlelerine açıklamadıkları gizli anlaşmaları, kimi devlet ‘vaadlerine’ dayanarak yapanlar, yaşanan olumsuzluklardan azade değildir. Üstelik HDP, halen bu ‘vaadleri’ ve anlaşmaları kitlelere açıklamak yerine saldırıları yavaşlatmak veya durdurmak için siyasi iktidara karşı politik malzeme olarak kullanmaya çalışıyor.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!