Hastanede Sendikalaşan 7 Yemekhane İşçisi İşten Atıldı

28 Şubat günü Azık Gusto firma yetkilileri tarafından aranan işçilere ‘yarın işe gelmeyin’ denilerek çıkışları verildi. İşten çıkarılan 7 işçinin 5'i iş yeri sendika temsilcisiydi.

featured

İSTANBUL – Emekçilerin her düzeydeki örgülenmelerinin önündeki engeller sistematik bir hale getirildi. Özellikle sendikalaşmanın önünde patronların işten atma saldırısı ve sermaye devletinin sendikaları yada çalışanlarını kriminalize etme çalışmaları ciddi bir sorun oluşturuyor.

İstanbul Anadolu Yakası Kuzey Kamu Hastaneleri yemekhanelerinde hizmet veren taşeron şirket Azık Gusto, Öz Gıda-İş’e üye olmaları nedeniyle 7 işçiyi işten çıkarttı. Yemekhane işçileri eylem hazırlıkları içerisinde olduklarını aktarırken, çıkarılan arkadaşları geri dönmediği taktirde iş bırakma dahil her türlü seçeneği değerlendireceklerini söyledi.

28 Şubat günü Azık Gusto firma yetkilileri tarafından aranan işçilere ‘yarın işe gelmeyin’ denilerek çıkışları verildi. İşten çıkarılan 7 işçinin 5’i iş yeri sendika temsilcisiydi. Sendikadan istifa etmeleri şartıyla çıkarılan işçilerin bir kısmı işe geri alındı. 3 işçi ise mücadelelerini sürdürüyor.

16 MART PERŞEMBE GÜNÜ HASTANE ÖNÜNDE EYLEM YAPILACAK

Öz Gıda-İş 16 Mart Perşembe günü saat 12.30’da Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde eylem yapılacağını duyurarak, “Yetki belgemiz 1.12.2022 tarihinde sendikamızın genel merkezine ulaşmış, işveren tarafından itiraz süreci kaçırılmış ve hiçbir görüşmeye gelinmemiştir. Hastanelerde bulunan grev yasağı nedeniyle süreç doğrudan Yüksek Hakem Kurulu’na taşınmıştır. Yüksek Hakem Kurulu tarafından sözleşmenin yapılması beklenmektedir. Karşımızda sendikal anlamda hiçbir bilgisi olmayan ancak zor gücüyle işçileri yıldırmaya çalışan bir işveren bulunmaktadır. Ancak işveren ne yaparsa yapsın durum değişmeyecek Öz Gıda İş Sendikası Azık Gusto şirketinde yetkili sendika olarak varlığını sürdürmeye devam edecek, Yüksek Hakem Kurulu’nun yaptığı sözleşme uygulanacaktır” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!