Gündoğdu’yu Binlerce Emekçi Doldurdu

İzmir 1 Mayıs'ı için alana akan binlerce emekçi Konak Gündoğdu Meydanı’nı doldurdu. İşçiler, kadınlar ve gençlerin öncülüğünde yapılan 1 Mayıs'ta, adalet, hukuk, demokrasi ve özgürlük talebi yanı sıra ekonomik sömürü ve savaş politikası kınandı.

İZMİR – İzmir 1 Mayıs Tertip Komitesi, 1 Mayıs Uluslararası İşçi Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Konak Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen mitinge, işçiler, emekçiler, kadınlar ve gençler akın etti. 3 ayrı koldan yapılan yürüyüşlerle dolam miting alanında savaş ve sömürü politikalarına tepki yağdı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)’e bağlı sendikalar Basmane Meydanından, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonuna (Türk-İş) bağlı sendikalar Alsancak Liman yönünden, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)’e bağlı sendikalar ile siyasi parti ve kurumlar ise Cumhuriyet Meydanı yönünden miting alanına yürüdü.

Yürüyüş sırasında “Güneş belki yarın bizim için doğacak ama sizin için asla”, “Eşitsizliğe, adaletsizliğe, hukuksuzluğa, işsizliğe ve sefalet ücretine teslim olmayacağız”, “Haramilerin saltanatını değiştireceğiz” ve “Bijî Yek Gulan” pankartları taşıyan kitle “İstanbul Sözleşmesi bizim”, ” Kadına Yönelik şiddete dur demek için yaşasın 1 Mayıs”, ” İşçi emekçilerin bayramı kutlu olsun”, “Uzun çalışma saatleri yasaklansın”, “İsyandan direnişe, direnişten özgürlüğe”, “Eşit işe eşit ücret istiyoruz” ve “Sayıştay elini çek cebimizden” dövizlerini taşıdı. Miting sırasında sık sık “Her yer taksim her yer direniş”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Gezi kalıcı AKP gidici”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Hükümet istifa”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “AKP mezara halk iktidara”, “Bijî Berxwedana Zinadana” ve “Deniz Poyraz onurumuzdur” sloganları atıldı.

SOMALI MADENCİLER

Mitinge kentte bulunan siyasi parti, kurum, sendika, kadın, çevre, insan hakları örgütlerinin yanı sıra, Halkların Demokratik Partili, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerini, Soma’da hayatını kaydeden madencilerin yakınları, Somalı madenciler, çeşitli iş kollarından işçiler katıldı. Coşkulu geçen miting boyunca ekonomik taleplerinin yanı sıra demokrasi ve özgürlük taleplerine ilişkin sloganlar atıldı. Kitle ekomik ve siyasi krizden sorumlusu olarak AKP iktidarını göstererek, hükumeti istifaya çağırdı. Kürt kadınlarının yöresel kıyafetlerle katıldığı mitingde, HDP İzmir İl binasında katledilen Deniz Poyraz’ın fotoğrafları taşındı. Miting alanında Aysel Tuğluk ve Tüm Hasta Tutsaklara Özgürlük Platformu tarafından, hasta tutuklulara özgürlük talebiyle imza standı da kuruldu.

GEZİ’YE SELAM

Miting 1977 ve 1996 yılındaki 1 Mayıslar ve Gezi eylemlerinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

Ardından açılış konuşmasını yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, ekonomik kriz işsizlik, zamlar, pandemi nedeniyle emekçilerinin AKP iktidarının baskıcı, sömürücü koşullarında yaşamaya mecbur kaldığını söyledi. Emekçilerin bu duruma karşı hakları için haykırdığını belirten Sarı, mücadelelerinin emeğin haklarını kazanana kadar süreceğini ifade etti. Gezi davasında çıkan hapis cezalarına da değinen Sarı, Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybedenleri ve Gezi davasında ceza alanların isimlerini sayarak, demokrasinin Gezi’den geleceğini kaydetti.

Sarı’nın konuşmasının ardından tutukluların cezaevlerinden gönderdiği mesajlar okundu.

‘KAYNAKLAR SAVAŞA’

Ortak basın metnini okuyan Türk-İş İzmir Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak, 1 Mayıs’ın yaşamın kendisini üreten on binlerce emekçinin günü olduğunu söyledi. Dünyanın her yerinde sömürü, eşitsizlik, adaletsizlik ve güvencesizliğin derinleştiğini vurgulayan Çakmak, “Biz emekçilerin yarattığı değerler ve kaynaklar halkın ihtiyaçları, güvenceli iş ve insanca yaşayacak ücret için değil, doğanın yıkıma pahasına sermayeye, savaşlara, silahlanmaya aktarılıyor. Milyarlarca insan yoksulluk ve yoksunlukla boğuşurken servet sahipleri zenginleşmeye, servetlerine servet katmaya devam ediyor. Krizlerin, savaşın yarattığı yıkım yine biz emekçileri vuruyor, yoksullaştırıyor, büyük göç dalgalarına, ayrımcılığın artmasına yol açıyor” dedi.

EKONOMİK KRİZ

Son dönemlerdeki özelleştirmelere dikkati çeken Çakmak, “Ayçiçek yağını kırmızı halıyla, davul zurnayla karşılayacak kadar yoksunlaştırıldık, bağımlı kılındık. Yetmedi, elektriğe, doğal gaza, akaryakıta, suya zam üstüne zam geldi. Milyonlarca hane kara kışta ısınma olanaklarından mahrum kaldı, elektrikleri, doğalgazı faturaları ödeyemedikleri için kesildi. ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ politikasında ısrarla tercih edilen politikalar konut fiyatlarında korkunç artışları getirdi. Kiralar fırladı; fırsatçılara gün doğdu ve bugün ortalama ücrete dönüşen asgari ücret, emeklilere reva görülen aylıklar kirayı bile zor karşılar hale geldi. Geçinmek için emek gücünü satmaktan başka çaresi olmayan milyonlar büyük bir barınma ve geçim derdi ile karşı karşıya ve kaderine terk edilmiş durumda” diye konuştu.

İSTİBDAT REJİMİ

Ardından konuşan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Necip Vardar da, “Gezi’nin eşitlik, özgürlük, dayanışma ruhuyla, sözümüzle, sanatımızla, düşlerimizle işte yine 1 Mayıs meydanında bir aradayız. Ne mutlu ki biz Gezi’ciyiz; istibdatı yenip hürriyeti bu topraklarda işçi tulumuyla dolaştırmak için bu karanlığı yaratanları göndereceğiz. Ülkemiz süreklileşmiş bir olağanüstü hal rejimiyle istibdatın giderek koyulaştığı bir dönemden geçiyor. Kamu kaynakları, hepimizin kolektif emeğiyle yaratılan değerler, güzel ülkemizin doğası, toprakları, dağı, taşı, dereleri, koyları, sahilleri, tarihi mirası bir avuç zengin daha da zenginleşsin diye yağmalanıyor üstelik de kamu gücünü emaneten elinde bulunduranların bu gücü kötüye kullanmasıyla” ifadelerini kullandı.

‘SANDIĞI BEKLEYECEK LÜKSÜMÜZ YOK’

İktidar yetkililerinin farklı yerlerden maaş alırken, kamu kaynaklarının yandaşlara sunulduğunu söyleyen Vardar, emekçilerin insanca yaşam talebine ise ‘kaynak yok’ denildiğini aktardı. Sermayenin her yere yayılıp kendi suretinde bir dünya yaratmak istediğini kaydeden Vardar, “Ancak bu böyle gitmez. Bu meydanlardan bir kez daha haykırıyoruz. Tüm değerleri yaratan, üreten biziz; yöneten de biz olacağız. Onlar ümidin düşmanı. Oysa umut Gezi ruhuyla dimdik ayakta, bu meydanda, ülkenin tüm meydanlarında. Emekçilerin bir gün dahi sandığı bekleyecek sabrı da lüksü de yok! Sermayeye köle, iktidara kul olmaya asla razı gelmeyeceğiz. Emeğin suretinde bir dünyayı ve ülkeyi birlikte, kendi ellerimizle kuracağız” diye belirtti.

KONSERLE SON BULDU

Miting sanatçı Edip Akbayram’ın sahne almasıyla son buldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!