Erdoğan Bu Kez Abdulhamid Han İle Gaz Çıkarıyor

featured

İSTANBUL – Ekonomik ve siyasi krizin üstesinden gelmek bir yana çırpındıkça batan burjuva siyasi iktidarlar, her dönem türlü türlü gerçek-dışı iddialara sarılmıştır. Coğrafyamızda da Adnan Menderes’ten bu yana ekonomik ve siyasal krizler sürecinden yada seçimlerin öngünlerinde açıklanan petrol ve gaz çıkarma ‘müjdeleri’ Erdoğan ile birlikte zirve yaptı.

thumbnail
İlişkili Yazı
Erdoğan’ın Doğalgaz ‘Müjdesinden’ 1 Yıl Sonra 1,2 Milyon Abonenin Gazı Kesildi

Erdoğan 2014 yılı yerel seçimleri öncesinden başlayarak bugüne değin defalarca petrol ve gaz bulduklarını yada çıkaracaklarını açıkladı. Ne var ki, bu açıklamalar hatta açılışlar manüpilasyon politikalarının ötesinde bir gerçekliğe hiç ulaşmadı. Aynen üretildiği iddia edilen savaş uçağı, elektrikli otomobil ve hatta ‘yerli uçağımız göklerde’ diye afişlere basılan uçakları hiçbir görenin olmadığı gibi…

thumbnail
İlişkili Yazı
Erdoğan’ın Seçimler Öncesi Verdiği Gaz ve Petrol Müjdelerinin Listesi

Bugüne kadar bir düzineden fazla ‘gaz ve petrol müjdesi’ veren Erdoğan, bu kez de 2014 yılından beri mütemadiyen buldukları ve çıkardıkları gazı yeniden bulup çıkarmak için yeni filoyu hazırladıklarını duyurarak 4. sondaj gemisinin ismini de Abdulhamid Han koyduklarını açıkladı.

thumbnail
İlişkili Yazı
Erdoğan’dan Yine ‘Gaz Bulduk’ Açıklaması

AKP Şefi/Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filyos’taki ‘Karadeniz Gazı Denize İlk Boru İndirme ve Kaynak Töreni’nde konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Karadeniz gazında kritik bir safhaya ulaşmanın heyecanının yaşandığını aktaran Erdoğan, özetle şöyle konuştu:

“Bugün ülkemizin şu ana kadar en büyük doğalgaz keşfi olan Karadeniz gazında kritik bir safhaya daha ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Hatırlarsanız iki yıl önce müjdemizi açıkladığımızda bir hedef belirlemiş, yerli gazımızın 2023’de milletimizin hizmetine sunulacağını ifade etmiştik. Aradan geçen zaman zarfında gerçekten yoğun bir mesai yürüttük. Fatih’in keşfinin ardından Yavuz ve Kanuni Sondaj gemilerimiz de Karadeniz’e intikal etti. Bu gemilerimiz Fatih’in açtığı kuyuların alt ve üst tamamlama operasyonlarını gerçekleştirdiler. Teslimatı uzun sürecek ekipmanların da siparişini verdik ve almaya başladık. Geçen yıl temelini attığımız tesisimizin inşası süratle devam ediyor. Yavuz Sondaj Gemimiz açılan kuyulardaki gaz akışını ölçecek kuyubaşı vanaları ve kuyu içi akıllı vana sistemlerini yerleştiriyor. Geçtiğimiz hafta sığ boru serimi ve montajı yapacak gemi ulaştı. Bugün Bismillah diyerek ilk boruları indiriyor ve ilk kaynağımızı yapıyoruz. Derin deniz tarafında da ilk kaynağı önümüzdeki ay vuracağız. Sadece deniz tarafında bu çalışmaları yapmakla iş bitmiyor. Derin denizde inşa edeceğimiz boru hattıyla eş zamanlı olarak doğalgazı milli iletim şebekemize taşıyacak karadaki boru hattını yapıyoruz. Gaz karaya gelecek ayrıştırmadan sonra belirli bir basınçla doğalgaz iletim sistemimize aktarılacak. Projenin ilk etabında doğalgaz işleme tesisine gelen gazın ölçümlenmesi için Batı Karadeniz gaz ölçüm istasyonunu ve 36 kilometrelik Batı Karadeniz Doğalgaz Boru Hattı Faz-1 inşa ediyoruz. İnşallah buradaki çalışmalarımızı Kasım ayının ilk haftalarında tamamlıyoruz. Böylece 2023’ün ilk çeyreğinde ilk fazda üretilecek günlük 10 milyon metreküplük doğalgazı milli iletim tesisimize aktaracağız” 

ERDOĞAN, DAMADINI ÖVMEYİ UNUTMADI

Erdoğan, ülkenin ekonomisini ciddi zarara uğratan ve ülke insanına karşı zerrece sorumluluk hissedip bir açıklama gereği duymadan intagram mesajı ile sırra kadem basan damadı eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı övmeyi de unutmadı.

2014 Yılından beri verdiği ‘müjdeleri’ unutan Erdoğan, ‘gaz ve petrol müjdelerini’ veren kendisi değilmiş gibi yine ekonomik krizin tüm sonuçlarıyla halkın her kesiminde hissedildiği ve yine seçimlerin yaklaştığı bu süreçte bir kez daha gaz çıkarma açıklamaları yaparken kendisine inanmayanları da ‘ahlak ve vicdan dışı’ davranmakla suçlayarken ‘Özellikle bundan iki sene önce Karadeniz gazının müjdesini verdiğimizde bu hazımsızlığının adeta zirve yaptığını gördük. Her seçim öncesinde ‘Gaz keşfediyorlar’ diyen aklı evveller oldu. ‘Keşfettiler ama kesinlikle çıkaramazlar’ diyen felaket tellalları oldu. Gazın ekonomimize hiçbir fayda sağlayamayacağını iddia eden sözde ekonomistler oldu. Bunun gibi ahlak ve vicdan dışı pek çok ithamla karşılaştık. Biz bunların hiçbirine kulak asamdık. Hiçbirine eyvallah etmedik. Çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürdük. Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanımız Berat Albayrak ile halefi Fatih Dönmez kardeşimiz bu süreçte gerçekten büyük gayret sarf ettiler. İşte bu gün o dirayetli duruşumuzun ve sabrımızın meyvelerini topluyoruz.’ dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!