Asgari Ücret Enflasyon Karşısında Eridi: 5 Aylık Kayıp 5 Bin TL!

Yüksek enflasyonların asgari ücreti kemirdiği kaydedilen DİSK-AR Asgari Ücret Raporu'nda, asgari ücret ve ücretlerin beş ayda eridiği, asgari ücretin beş yıldır enflasyonun altında ezildiği, asgari ücretlinin milli gelirdeki payının azaldığı kaydedildi.

featured

ANKARA – DİSK-AR Asgari Ücret Raporu’nu yayımladı. Rapora göre asgari ücretlinin gıda enflasyonunun yüzde 120-135 arasında. 2022’nin ilk beş ayında asgari ücretlinin alım gücü kaybının 5 bin TL’yi aştığı belirtilen rapora, asgari ücrete temmuz ayında zam yapılmazsa 2022 yılında toplam kaybın 20 bin lirayı aşacağı kaydedildi.

“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs 2022 dönemine ait Tüketici Fiyat Endeksini (TÜFE) yıllık yüzde 73,5, 2022 yılının ilk beş ayı için yüzde 35,64 olarak açıkladı. Yıllık gıda enflasyonu ise yüzde 91,6 olarak açıklandı. Ancak bu enflasyon oranları farklı gelir gruplarının gerçeğini yansıtmıyor. DİSK-AR tarafından yapılan hesaplamaya göre asgari ücretlilerin gıda enflasyonu Mayıs 2022’de yüzde 119-135 bandında gerçekleşti” denilen raporda, enflasyonun her ay tırmanırken işçiler, memurlar ve emeklilerin ise 6 ayda veya yılda bir zam aldığı belirtildi. Böylece emek gelirleri enflasyonun altında kaldığı ifade edilen raporda, pahalılığın temel nedeninin ücretlerin geç artırılması ve resmi enflasyona endekslenmesi olduğu kaydedildi.

Bunun sonucunda asgari ücret ve diğer ücret gelirlerinin enflasyonun altında ezildiği belirtilen raporda, “2021 Aralık ayında yüzde 50,5’lik artışla 4.253 TL olarak belirlenen net asgari ücret 2022 yılında enflasyon karşısında hızla eriyor. 2022’nin ilk beş ayı için asgari ücretin toplam alım gücü kaybı 5.007 TL’yi buldu. Öte yandan asgari ücret artırılmazsa ve 4.253 TL olarak uygulanmaya devam edilirse asgari ücretlinin 2022 yılı için kaybı en az 20 bin 726 TL olacak” verileri yer aldı.

Raporda şu ifadeler yer aldı: “Asgari ücret enflasyona karşı korunuyor iddialarına rağmen gerçek böyle değil. Asgari ücretli son beş yıldır resmi enflasyona dahi eziliyor. TÜFE’den daha yüksek seyreden gıda fiyatlarının ise çok daha altında kaldı.

Asgari ücreti sadece enflasyonla karşılaştırmak yanıltıcı olacaktır. Ücret ve emek gelirlerinin artışları resmi enflasyona hapsedilmemeli. Enflasyon alt sınır olmalı. Asgari ücretin kişi başına gayri safi yurt içi hasılaya oranı giderek düşmektedir. Ulusal gelirin artışına, ülkenin ekonomik büyümesine esas katkıyı sağlayan işçiler, memurlar ve emekliler bu büyümeden pay almalıdır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!