DİSK: Zamları Durdurun, Ücretleri Artırın

İl Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan DİSK, acil alınması gereken tedbirleri açıklarken 'Zamları durdurun, ücretleri artırın' dedi.

featured

İSTANBUL – DİSK, İstanbul Tophane’deki İl Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. “Zamları durdurun, ücretleri artırın” yazılı pankart ve dövizlerin taşındığı eylemin basın metnini DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu okudu.

Çerkezoğlu, “Bundan tam 6 ay önce TÜİK enflasyonu yüzde 21 olarak ilan etmişken, yeni bir döviz krizi başlarken ‘Geçinmek İstiyoruz’ sloganıyla başta İstanbul Kartal olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında meydanlara çıkmış, iş yerlerinden sokaklara bulunduğumuz her yerde taleplerimizi yükseltmiştik” hatırlatmasında bulundu.

Altı ay boyunca işçi ve emekçiler yoksullaşırken, iktidar ve yandaşlarının zenginliğine zenginlik kattığına dikkat çeken Çerkezoğlu, DİSK-AR’ın bugün açıkladığı raporun verilerini anımsattı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun derhal toplanarak yeni asgari ücret belirlemesinin önünde hiçbir mevzuat engeli olmadığını kaydeden Çerkezoğlu, “Asgari ücret yüksek enflasyon dönemlerinde yılda dört kez belirlenmelidir. Yoksulluğu ve adaletsizliği büyüten bir ekonomik büyümenin bu ülkeye, bu halka, Türkiye işçi sınıfına bir faydası yoktur. Bu yüzden asgari ücret tespitinde sadece enflasyon değil büyüme oranı ve yoksulluk sınırı da esas alınmalıdır. Asgari ücret üzerindeki sigorta pirim yükü azaltılmalı, işverenlere verilen SGK prim desteği işçiler için de sağlanmalıdır. Asgari ücrete paralel olarak diğer tüm ücretler ve emekli aylıkları da arttırılmalıdır. En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine çekilmeli, EYT’lilerin emeklilik hakları verilmelidir. Artık açlığa karşı bir mücadeleye dönüşen hayat pahalılığı karşısında milyonlarca işçiyi, emekçiyi, emekliyi, dar gelirliyi korumanın en acil yolu gelirleri artırmaktır” dedi .

Ancak bu öneriler yerine getirilse bile yeterli olmayacağının altını çizen Çerkezoğlu, acilen alınması gereken tedbirleri de şöyle sıraladı: “Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarına yapılan zamlar geri alınmalı, temel tüketim mal ve hizmetleri vergi ve kesintiden muaf tutulmalıdır. Tüm fiyatları doğrudan etkileyen akaryakıt üzerindeki vergi yükü düşürülmelidir. Enflasyon karşısında eriyen ücretler üzerindeki vergi yükü azaltılmalı, kâr ve faiz gelirlerinin vergilendirildiği, çok kazananın çok vergi verdiği adil bir vergi politikası benimsenmelidir. Yoksulluğu yenmek için güvenceli istihdam şarttır! Bugün başta belediyeler olmak üzere birçok iş kolunda çeşitli isimler altında devam eden tüm güvencesiz istihdam biçimlerine son verilmelidir. Kadrolu, güvenceli bir iş herkesin hakkıdır, belediye şirket işçilerine kadro verilmelidir. İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımın önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!