Eğitim Emekçilerinden Geçinemiyoruz Eylemi ve Sendikalara Birlik Çağrısı

Zamlara karşı Kartal meydanda açıklama yapan eğitim emekçileri, 'Açlık sınırının altındayız, yeter artık geçinemiyoruz' dedi. Siyasi iktidara yaslanarak büyüyen ve sendikacılığın utancı olduğunu belirttikleri Memur-Sen'i uyarak eğitim emekçileri, 'Onlar yetkilendikçe biz kamu emekçileri kaybediyoruz' dedi.

featured

İSTANBUL – Eğitim-Sen İstanbul 5 No’lu Şube, Kartal Meydanı’nda zamlara karşı basın açıklaması yaptı. ‘Yeter artık! İnsanca yaşanacak bir ücret istiyoruz! Geçinemiyoruz!’ yazılı pankart ile ‘Haktan, emekten yana bütçe istiyoruz’, ‘Krizin bedelini krizi yaratanlar ödesin’, ‘Zam zam zam, zamlar geri alınsın’, ‘İnsanca yaşanacak ücret istiyoruz’ şiarlı dövizlerin taşındığı eylemin basın metnini 5 No’lu Şube Başkanı Özer Tuncer okudu.

Enflasyon rakamlarının hangi mal ve hizmette ne kadar artış olduğunu gösteren sepet açıklanmadan kamuoyu ile paylaşıldığını söyleyen Tuncer, MEB’in sorunların çözümü yerine ‘öğretmen düşmanlığı’ anlamına gelen meslek kanunu ile siyasi iktidarın politikaları sonucu ortaya çıkan ekonomik sıkışmışlığı kullanarak öğretmenleri birbiriyle rekabete soktuğunu, ayrıştırma yöntemiyle sorunları görünmez kılmaya, öğretmenlerin yan yana gelişini engellemeyi hedeflediğini kaydetti.

Tüm uyarılara rağmen TİS görüşmelerinde anlaşarak bu oranlara eğitim emekçilerini mahkum eden Memur-Sen’in her fırsatta siyasal iktidarın yanında, oyalama talepleriyle emekçinin karşısında durarak bugünkü fakirleşmenin ortağı olduğunu belirten Tuncer, ‘2011 yılından itibaren iktidarın gücüne dayanarak büyüyen sendikacılığın utancı Memur-Sen büyüdükçe biz emekçilerin geliri küçüldü. Onlar yetkilendikçe biz kamu emekçileri kaybediyoruz. Artık açlık sınırının altındayız’ dedi.

MEMUR-SEN’E UYARI VE BİRLİK ÇAĞRISI

Memur-Sen’e seslenen Tuncer, ‘Resmi enflasyon oranında zam talebi ‘0’ zam dahi değil, reel anlamda alım gücünü eksiltmeyi onaylamaktır. Temmuz ayı maaş artışlarının gerçek enflasyon oranında olması için, herhangi bir sendikaya üye olsun ya da olmasın, tüm eğitim emekçilerini, kamu emekçilerini, insanca yaşamaya yetecek, bir maaş talebi hakkımıza sahip çıkmaya, emeğin haklarını korumak için birlikte mücadele etmeye çağırıyor Eğitim-Sen ve KESK’te birleşmeye davet ediyoruz.’ çağrısında bulundu.

Eylem, “Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır” sloganıyla sona erdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!