Dostoyevski’nin 200. Doğum Günü Odunpazarı’nda Etkinliklerle Kutlandı

Odunpazarı Belediyesi, ünlü Rus yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin 200’üncü yaşını bir dizi etkinlikle kutladı.

featured

ESKİŞEHİR – Odunpazarı Belediyesi Ataol Behramoğlu Kitaplığı ve Edebiyat Müzesi tarafından, Ankara Rusya Bilim ve Kültür Merkezi, Eskişehir Rus Dili Derneği ve Yeni Yol Okulları iş birliği ile ‘200. Doğum Yılında Dostoyevski’ etkinliği düzenlendi. Etkinlik kapsamında, resim sergileri, sempozyum ve söyleşiler yapıldı.

“OKUYAN, OKUTAN, ‘DAHA ÇOK SANAT VE ÖZGÜRLÜK’ DİYEN BİR DÜŞÜNCEYİ TEMSİL EDİYORUZ”

Sergi açılışında konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Ataol Behramoğlu Kitaplığı ve Edebiyat Müzesi’ni, 2 yıl önce Dünya Barış Günü’nde açtıklarını hatırlattı. Kurt’un konuşması şöyle:

“Temel amacı barış olan bütün insanlara hizmet etmek için açılan ve Ataol Behramoğlu’nun yıllarca biriktirdiği değerleri ortaya koyan bir müzedir. Pandemi sonrası yeni dönemde, Ataol Behramoğlu Kitaplığı ve Edebiyat Müzesi’nde yapacağımız etkinliklerle ilgili bugün farklı bir adım atıyoruz. Artık Ataol Behramoğlu Kitaplığı ve Edebiyat Müzesi’nde bu tür etkinlikleri daha fazla yapacağız. Ataol Behramoğlu Eskişehir’e daha sık gelecek. Dostoyevski’nin 200. doğum yılında, düşüncelerini beğenseniz de beğenmeseniz de bütün sanatçılara herkesin saygı göstermesi gerektiğinin bir kez daha altını çizeceğiz. Biz, Türkiye’de okuyan, okutan, ‘daha çok sanat ve özgürlük’ diyen düşünceyi temsil etmeye çalışıyoruz. Odunpazarı Belediyesi olarak da çocukları ve kadınları mutlu bir Odunpazarı için çalışıyoruz.”

“DOSTOYEVSKİ BİR DÜNYA MİRASI”

Ankara Rusya Bilim ve Kültür Merkezi Başkanı Doç. Dr. Aleksandr Sotniçenko, “Bugün çok büyük bir bayramımız” diyerek, Dostoyevski’nin sadece Rusya’da değil, Türkiye’de de çok önemli olduğunu söyledi. Dostoyevski’nin bir dünya mirası olduğunun altını çizen Sotniçenko, “Dostoyevski, Rusya’da, Türkiye’de, Çin’de, Japonya’da, Amerika’da, Avrupa’da çok okunan bir yazar. Türkiye’de çok farklı yayın evleri, onun kitaplarını basıyor ve insanlar büyük bir memnuniyetle kitaplarını okuyor” dedi.

Sergi açılışının ardından 200. Doğum Yılında Dostoyevski sempozyumuna geçildi. Sempozyumun moderatörlüğünü şair Ataol Behramoğlu yaptı.

“ESKİŞEHİR TÜRKİYE’NİN KÜLTÜR VE SANAT BAŞKENTİ OLMAYA ADAY BİR KENT”

Eskişehir’in Türkiye’nin kültür ve sanatın başkenti olmaya aday bir kent olduğunu vurgulayan Behramoğlu, Dostoyevski’nin 200. Doğum Yılı etkinliklerinin kendi adını taşıyan kitaplık ve edebiyat müzesinin ilk büyük kültürel etkinliği olduğunu söyledi.

Behramoğlu, “Dünyanın uygar kentlerinde bu türden edebiyat müzeleri ve bir yazarın adını taşıyan evler çok yaygın. Çünkü bir ülkenin kimliğinde, çocuklarının eğitim süreçlerinde bunun çok büyük bir payı vardır. Bu bakımdan da Odunpazarı Belediyesi’nin gerçekleştirmiş olduğu bu tür kütüphaneler, müzeler, geleceğimiz, çocuklarımız ve ülkemiz için önemli” dedi.(ANKA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!