Diyarbakır’da Anadil Mitingine Yasak

Kürt Dil ve Kültür Ağı'nın, Kürtçenin eğitim ve resmi dil olması talebiyle Diyarbakır'da yapmak istediği final mitingi yasaklandı. Açıklama yapmak halk Sanat Sokağı'nda toplandı.

featured

DİYARBAKIR/AMED – Kürt Dil ve Kültür Ağı, Kürtçenin eğitim ve resmi dil olması talebiyle startını verdiği dil mitinglerinin finalini bugün Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirmek istedi. Miting Tertip Komitesi’nin yaptığı başvuruya Diyarbakır Valiliği, pandemiyi gerekçe göstererek izin vermedi.

Kürt Dil ve Kültür Ağı bileşenleri, bunun üzerine Yenişehir ilçesi Ofis Semti’nde toplanıp açıklama ve yürüyüş yapmak istedi. Fakat yapılmak istenen yürüyüş öncesinde İstasyon Meydanı’na çıkan caddeler ile Ofis Semti yüzlerce polis tarafından zırhlı araçlarla ablukaya alındı.

Sanat Sokağı başında toplanan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Hüseyin Kaçmaz, Ayşe Sürücü, Remziye Tosun, İmam Taşçıer, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Kürt Dil ve Kültür Ağı bileşenleri temsilcileri polislerce abluka altına alındı.

Halkın gruba dahil olması engellenirken, yine HDP Yenişehir İlçe Örgütü binasından çıkan partililer polislerce durdurularak Sanat Sokağı’na geçişlerine izin verilmedi.

Sanat Sokağı’nda bekleyenlere dahil olmak isteyen halka polisler cop ve kalkanlarla saldırdı. Saldırıda bazı kişiler darp edildi.

Polis saldırısını alkışlarla protesto edip, alkış ve zılgıtlar eşliğinde “Zimane Kurdi” şarkısını söyleyen kitle, “Be ziman jiyan na be” sloganları atarak bekleyişini sürdürüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!