Çevre Dernekleri ve Meslek Örgütlerinden 606 Maden Sahasının İptali için Dava

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MAPEG) ihaleye çıkardığı 606 maden sahası yargıya taşındı. 766 maden sahasının ihalesinin iptali için aralarında Ordu Çevre Derneği’nin (ORÇEV) de olduğu dernekler ve meslek örgütleri, 606 maden sahasının ihale edilmesinin iptali için dava açtılar.

featured
Fotoğraf: ANKA

Türkiye’de MAPEG tarafından ihaleye çıkarılan 606 maden sahası, çevre dernekleri tarafından yargıya taşındı. Davayı açan çevre derneklerinden ORÇEV’in yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Ülke maden sahası haline getirildi. Gün geçmiyor ki, yeni alanlar ihale edilmesin. Ordu Çevre Derneği’nin de içinde olduğu Ekoloji Birliği bileşenleri ve çeşitli derneklerle birlikte 766 maden sahasının ihalesinin iptali için dava açmıştık. Şimdi de ihale edilen 606 maden sahasının ihalesinin iptali için dava açtık. Ordu Çevre Derneği ve Ekoloji Birliği olarak topraklarımıza, suyumuza, tarım arazilerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz” denildi.

‘DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ’

Davanın avukat İsmail Hakkı Atal tarafından açıldığı belirtilen ORÇEV’in açıklamasında, “766 maden sahasının içinde 9 alan Ordu’da bulunuyordu. Yeni açtığımız alanlar için Ordu yok. Ancak bu sorumluluğumuzu daraltmıyor. Dayanışma içinde olmak zorundayız. Ordu dışında yok edilen ormanlar, dereler, tarım arazileri iklim değişikliği nedeniyle hepimizi etkiliyor. Bu nedenle 606 maden sahasının ihalesinin iptali için davacı olduk” denilerek konunun yargıya taşındığı ifade edildi.

‘MÜCADELE EDECEĞİZ’

Maden ve enerji yatırımlarıyla ülkenin yeraltı ve yerüstünün tahrip edildiği vurgulanırken açıklamaya şöyle devam edildi:

“Ülkenin her tarafında ekolojik yıkım devam ediyor. Enerji fazlası var ama yeni tesisler kuruluyor. Fatsa’daki altın madeni işletmesinin sonucunu yakından tanık olduk. Ülkenin her tarafı aynı biçime dönüştürülmek isteniyor. Bu talan ve yağma politikasına karşı mücadelemiz sürecek. Bunu hem hukuksal hem de fiili ve meşru hakkımızı kullanarak yapacağız. Toprağımıza, suyumuza; geleceğimize sahip çıkmak için mücadeleden başka seçenek yok.” (ANKA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!