Cengiz ve Kolin’in Ortak Olduğu Satera Elektrik’te Direniş Sürüyor

'Beşli çete' olarak anılan Cengiz ve Kolin ortaklığıyla iki yıl önce kurulan, elektrik sayaçları üreten 100 işçinin çalıştığı Satera Elektronik’te sendika düşmanlığına ve işten atmalara karşı direniş sürüyor.

featured

İSTANBUL – Cengiz ve Kolin ortaklığıyla iki yıl önce kurulan, 100 işçinin çalıştığı İstanbul’daki Satera Elektronik’te işçiler DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’e üye oldu.

İşçilerin neredeyse tamamının Birleşik Metal-İş’e üye olmasıyla, çoğunluğu sağlayan sendika Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yetki başvurusunda bulundu. Başvuruyla ilgili incelemeyi tamamlayan bakanlık yetki belgesini gönderdi.

Yetki tespitinin ulaşmasının ardından patron 8 işçiyi işten çıkardı. Patronun sendika düşmanlığına ve işten atma saldırısına karşı işçiler 8 mart günü direniş başlatmıştı.

Direniş 8. gününde işten atılar işçiler fabrika önünde sloganlar atıp konuşmalar yaparak hem çalışan işçilere, hem patron tarafında hem de basına seslerini duyurmaya çalıştılar.  Sık sık ‘Satera işçisi direnişin simgesi’ sloganları atan işçiler, işe iadelerini ve sendikal haklarının tanınmasını istiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!