Barutçu Tekstil’de Sendika Düşmanlığı: 3 İşçi Daha İşten Çıkarıldı

Barutçu Tekstil’de sendikalaştıkları için işten atılan Öz İplik-İş üyesi 4 kadın işçinin fabrika önünde başlattığı direniş devam ederken, bugün 3 kadın işçi daha işten atıldı.

featured

BURSA – Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Barutçu Tekstil’de sendikaya üye olan işçiler işten atılmaya devam ediyor.

Barutçu Tekstil’de sendikalaştıkları için işten atılan Öz İplik-İş üyesi 4 kadın işçinin fabrika önünde başlattığı direniş devam ederken, bugün 3 kadın işçi daha işten atıldı. Fabrikada bugüne kadar sendikaya üye olduğu için işten atılan kadın işçilerin sayısı 7’ye yükseldi.

Evrensel’den Uğur Ökdemir’in aktardığına göre; Kadın işçilerin fabrika önünde başlattığı direniş sürerken işten atmalarda devam ediyor. Barutçu patronunun içerde baskıyı arttırdığını söyleyen işçiler haklarını alana kadar direneceklerini söylüyor.

İçerideki baskılara karşı, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için sendikalaştıklarını söyleyen bir işçi, “Bugün üç arkadaşımız daha işten çıkarıldı. Sendikaya üye olmayan işçileri de işten çıkardı patron. İçerde baskı kurarak bizleri korkutup yıldırmak istiyor ama biz kararlıyız. Barutçu tekstile sendika girene kadar anayasal haklarımız tanınana kadar bu kapıdaki mücadelemiz devam edecek” dedi.

“BARUTÇU PATRONU HUKUKSUZLUĞA DEVAM EDİYOR”

76 günden beri buradan haykırıyoruz diyen Öz İplik İş Örgütlenme Uzmanı Serkan Açıcı, “Anayasal hakları olan, sendikalaşma hakları olan 4 tane kadın işçiyi iş başı yaptırın diyoruz. Kavgayı büyütmek istemiyoruz ama Barutçu patronu hukuksuzluğa devam ediyor. Biz dedik her çıkardığınız işçiye bu sendika sahip çıkar. Hepsine de sahip çıkacağız ve bu kapının önünde olacağız. Bu hukuksuzluğa devam ederseniz binler olarak burada olacağız. İşten çıkardığınız tüm arkadaşları işe aldıracağız” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!