Aylık Bülten – Kasım 2020

Untitled design (15)
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kasım Ayının Öne Çıkan Haberleri

Sıtkı Pektaş, 28 Yıl Yattığı Cezaevinde Yaşamını Yitirdi

Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde 28 yıldır tutuklu bulunan Sıtkı Pektaş, geçirdiği mide kanaması nedeniyle yaşamını yitirdi.


Abdüllatif Şener: Erdoğan ile Albayrak Arasında Kavga Var

Berat Albayrak’ın istifasının ABD’deki Halk Bank Davası ile ilgili olduğunu ve Erdoğan’ın kendi çıkarlarına zarar vermesiyle ilgili olduğu savunan Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, bu noktada Albayrak ile Erdoğan arasında bir tartışma olabileceğini söyledi.


Sayıştay Raporu: 19.5 Bin Liralık İş için Cengiz İnşaat’a 17 Milyon Ödenmiş

Halktan alınan vergilerin devlet tarafından sermayeye nasıl peşkeş çekildiğinin bir örneği de Ovit Tüneli’nde yaşandı. Devlet, 19.5 liralık iş için Cengiz İnşaat’a tam 17 milyon lira ödedi. Üstelik 17 milyon lira ödenen köprünün bir ayağının da 2.95 metre kısa yapıldığı tespit edildi.


Murat Karayılan: Biz Sovyet İdeolojisini Eleştirdik, Uzak Durduk. ABD’de Demokrasi Var

Sovyetler Birliği’ni eleştirirken ABD’yi öven ve Sovyet Birliği sosyalizminden uzak durduklarını anlatan Karayılan, “Biz Sovyet ideolojisini eleştirdik. Bu yüzden Sovyetler Birliği çöktüğünde olumsuz etkilenmedik, çünkü onlardan her zaman uzak durduk. Sovyetler Birliği çöktü çünkü demokrasi yoktu ancak Amerika demokrasi sayesinde ayakta kaldı. ABD ile ilişki geliştirilmesine karşı değiliz” şeklinde konuştu.


Bayraklı’da Yıkılan Doğanlar ile Rızabey Binalarına 2 Kez ‘Çürük’ Raporu Verilmiş

İzmir’deki depremde yıkılan binalardan Doğanlar ile Rızabey apartmanlarına Bayraklı Belediyesi’nin 2012 ve 2018’de “çürük” raporu verdiği ortaya çıktı.


Bir Yurttaş Daha ‘Geçinemiyorum’ Diyerek Kendini Yaktı

Hatay Payas’ta geçinemeyen işsiz bir vatandaş, AKP’li Payas Belediyesi önünde “Belediye başkanına çıkıp derdimi anlatamadım, yuvam dağılıyor yuvam” dedi ve elindeki çakmağı ile üzerine döktüğü benzini ateşledi.


Ayın Özel Haberi

Devletin Organize İşleri: Yerli ve Milli Fuhuş Örgütlenmesi

Avukat ve ceza hukuku hocası Dilek Ekmekçi, yerli ve milli bir fuhuş çetesiyle ilgili müthiş bir ifşaada bulundu. Devlet ile fuhuş çetelerinin nasıl işbirliği yaptığını isim isim anlattı.

Ayın En Çok Okunan Köşe Yazısı

İlhan KÖSEDAĞ – Bağımsız Kişiliğin Yaşamdaki Ve Mücadeledeki Önemi Üzerine

İnsanın kendini gerçekleştirme süreci, kişiliğini yaratma süreciyle doğrudan ilişkilidir. Kendini yine kendi üzerinden varetme ile kendini bir dış olgu(aile, parti, kurum, cemaat vb) üzerinden varetme arasında hangi yolu tutacağı diğer birçok etmene rağmen ilkin insanın kişilik yapısıyla alakalıdır.

Kasım Ayında Yaşanan Grev ve Direnişler

Ermenek Madencilerinin Direnişi

Karaman Ermenek’te bir yılı aşkın süredir maaş ve tazminatlarını alamayan Cenne ve Seba Maden Ocağı işçileri ile Manisa Soma’da 8 yıldır tazminatları ödenmeyen Uyar Madencilik işçilerinin başlattığı direnişte birçok gelişme yaşandı ancak henüz istenilen sonuca ulaşılamadı. Direnişte yaşananları okumak için başlığa yada buraya tıklayın.

BİMEKS İşçilerinin Direnişi

4 yıldır maaş ve tazminat hakları ödenmeyen 1500 BİMEKS işçisi, patron Vedat Akgiray’ın vilasının önünde ve Akgiray’ın ders verdiği Boğaziçi Üniversitesi’nde birçok eylem gerçekleşti. İşçiler her defasında karşılarında polisi buldu, defalarca gözaltına alındı. BİMEKS işçilerinin hak mücadelesi sürüyor, direnişte yaşananları okumak için başlığa veya buraya tıklayın.

SİNBO İşçilerinin Direnişi

Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) üyesi Sinbo işçileri, işten çıkarmalara, kölelik yasalarına ve saldırılara karşı direnişe başladı. İşçilerin direnişi halen sürüyor. Direnişte yaşananları okumak için başlığa veya buraya tıklayın.

AtlasGlobal Çalışanlarının Hak Mücadelesi

İflas eden AtlasGlobal şirketine bağlı 2 bin işçi aylardır ne tazminatlarını alabildi ne de içerde birikmiş maaşlarını. Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un kardeşi Ali Murat Ersoy’un sahibi olduğu AtlasGlobal işçileri patronlarından haklarını almak için mücadele ediyor.

Metal İşçilerinin Direnişi

Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikalarında çalışan işçiler sendika üyesi olmalarının ardından tazminatsız işten atıldı ve ücretsiz izne ayrıldı. Bunun üzerine Birleşik Metal-İş sendikası ile 24 Kasım günü sendikanın Gebze Şubesi önünden Ankara’da Uluslararası Çalışma Örgütü ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önüne yürümek istedi. Onlarca işçi ve sendikacı gözaltına alındı. Yaşananları okumak için başlığa veya buraya tıklayın.

İnşaat İşçileri Direnişle Kazandı

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatında çalışan işçiler, ücretlerinin ödenmemesi üzerine direniş başlattı. Dev Yapı-İş üyesi işçiler, direnişlerini kazanımla sonuçlandırdı. İşçilerin ücretleri ödendi.

Uzel Direnişi

Maaşlarını 13 yıldır alamayan Uzel işçileri fabrika önünde yeniden direniş çadırı kurmuştu. İşçiler aylardır fabrika önündeki çadırda direnişi sürdürüyor.

TİS Mücadelesi

Avcılar ve Bakırköy Belediyelerinde Tüm Bel-Sen ile belediyeler arasında anlaşma sağlanamaması üzerine Tüm Bel-Sen üyesi emekçilerin eylem ve basın açıklamalarıyla verdiği TİS mücadelesi sürüyor.

Ayın Değerlendirme Yazısı

Devlet Cephesinde Çelişkiler Derinleşirken AKP/Erdoğan’dan Taktik Değişikliği

Devlet cephesinde çelişkiler derinleşirken AKP/Erdoğan, uluslararası ve yerel alanda daha önce kendisi açısından başarı kazanmış olan söylemler siyasetine geri döndü. ‘Hukuk reformu’ ve ‘ekonomi reformu’ adı altında içinde bulunduğu durumun vahametiyle yeniden eski taktiğine döndüğünü gösteren Erdoğan, son olarak partililerine yaptığı konuşmadaki ‘Avrupa’nın ayrılmaz parçasıyız’ vurgusuyla taktik değilikliğini kesinkes ortaya koydu….

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!