PKK’nin liderlerinden Murat Karayılan, İsrail medyasına konuştu.

Kuzey Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’ın,  The Jerusalem Post Gazetesi’nden aktardığına göre, Murat Karayılan, “ABD dahil hiçbir güce düşmanlığımız yok ve ABD’yi asla hedef almadık” ifadelerini kullandı.

PKK’nin önde gelen isimlerden Karayılan konuşmasının devamında Türkiye Cumhuriyeti’nin ‘Kurtuluş Savaşı’ sonrasında imzaladığı Lozan Anlaşmasını konusunda  “Lozan Konferansı sırasında Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra ABD Başkanı Woodrow Wilson, Kürtlerin haklarını kabul etti, ancak diğer güçler Wilson’un tavsiyelerine karşı çıktı. Lozan anlaşması Kürt milleti için bir felaketti” dedi.

İlgili Haber:  Van'da Çatışma: Bir Yüzbaşı, İki Uzman Çavuş Öldü

Konuşmasının devamında ABD’nin kendileri ile temasa geçmesi için çağrılarını sürdüren Karayılan, “Amerika’nın hakkımızda yanıltıcı ve sahte bilgilerle beslendiğini düşünüyorum. ABD’ye, PKK’yi terör listesinden çıkarması çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Konuşmasının devamında Sovyetler Birliği’ni eleştirirken ABD’yi öven ve Sovyet Birliği sosyalizminden uzak durduklarını anlatan Karayılan, “Biz Sovyet ideolojisini eleştirdik. Bu yüzden Sovyetler Birliği çöktüğünde olumsuz etkilenmedik, çünkü onlardan her zaman uzak durduk. Sovyetler Birliği çöktü çünkü demokrasi yoktu ancak Amerika demokrasi sayesinde ayakta kaldı. ABD ile ilişki geliştirilmesine karşı değiliz” şeklinde konuştu.

İlgili Haber:  Van'da Çatışma: Bir Yüzbaşı, İki Uzman Çavuş Öldü

Konuşmasının devamında Suriye’nin kuzeyindeki ABD varlığının kendilerini cesaretlendirdiğini de anlatan Murat Karayılan’ın, bu sözleri ABD’deki Başkanlık seçimlerini Biden’ın kazanmasının hemen ardından söylemesi ise dikkat çekti.