Aksaraylı Çiftçi Lastik Ayakkabısıyla İsyan Etti

Aksaray’da, kuraklıktan sonra dolu afetinin vurduğu çiftçiler, mağduriyetlerini anlattı. Zararının karşılanmasını ve borç faizlerinin silinmesini isteyen çiftçiler, acil destek istedi. Parlamenterlere yırtık lastik ayakkabısını gösteren bir çiftçi, “Ayakkabı alamıyoruz. Dedem çarıkla gezermiş, yakında biz de çarıkla gezer hale geleceğiz. Çiftçiyi bu duruma getirdiler” dedi.

AKSARAY – TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut ve Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Aksaray’da, kuraklıktan sonra dolu afetinin mağdur ettiği çiftçilerle bir araya geldi.

Büyük hasar gören arpa, buğday, şeker pancarı, mısır ve ayçiçeği ekili alanlarda inceleme yapan CHP Heyeti, çiftçilerin zararının karşılanmasını, borçların faizlerinin silinerek ertelenmesini ve çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

CHP Milletvekili Ayhan Barut’a yırtık lastik ayakkabısını çıkartarak derdini anlatan bir çiftçi “Ayakkabı alamıyoruz. Dedem çarıkla gezermiş, yakında biz de çarıkla gezer hale geleceğiz. Çiftçiyi bu duruma getirdiler” dedi.

“ZARAR KARŞILANSIN”

Aksaray’da dolu afetinin yaşandığı Eskil ve Bayıraltı Köyleri başta olmak üzere kent genelinde 20 bin dekardan fazla alanda zarar oluştuğu açıklandı.

Doludan kaynaklı buğday, arpa, mısır, ayçiçeği ve şeker pancarı ekili yaklaşık 7 bin dekar alan zarar görürken çiftçiler “zararımız karşılansın” çağrısı yaptı.

Aynı zamanda Ziraat Mühendisi olan Ayhan Barut da üretici köylüleri dinleyerek üreticinin desteklenmesi için iktidara çağrı yaptı. Kuraklıktan sonra çiftçileri dolu afetinin vurduğunu, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ise süreci sadece izlediğini aktaran Barut, “Bu yıl kuraklığın hakim olduğu bölgede dolu afeti de çiftçinin canını yaktı, zararını katladı. Ne yazık ki AKP her krizde olduğu gibi bunda da çiftçileri yalnız ve sahipsiz bıraktı. Çünkü bunlar tarımı ve çiftçiyi üvey evlat olarak görüyor” ifadelerini kullandı.

YIRTIK LASTİK AYAKKABISINI ÇIKARIP TEPKİ GÖSTERDİ

Eşmekaya Köyü’nde 150 dekar arazisi olduğunu ancak borçtan kurtulamadığını aktaran Mehmet Özkara adlı çiftçi, giydiği yırtık lastik ayakkabıyı çıkartarak iktidara tepki gösterdi. Çiftçinin çok zor durumda olduğunu aktaran Özkara, “Maliyetler; mazot ve gübre fiyatları çok arttı. Ayakkabım eskidi, Konya’da bir arkadaşı aradım, ‘Bana bir Ermenek lastiği gönder, yalnız sağ teki olsun’ dedim. ‘Ya lastik değişir mi?’ dedi. Arabanın ki değişiyor da, çiftçinin ki niye değişmeyecek? Allah razı olsun, Tayyip Erdoğan çiftçiyi bu vaziyete getirdi. Biz bunu bulamayız herhalde, dedemin çarığını arayacağız. Dedem çarık ile gezermiş. Biz bu sene ekin de ekemeyiz. Çiftçi ekmezse hepimiz aç kalırız. Çiftçi çok perişan” diye feryat etti.(PİRHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!