İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak

AKP’li Menemen Belediyesi’nde 280 Çalışan İstifaya Zorlanıyor

AKP’li Menemen Belediyesi bünyesindeki META-SU şirketinde çalışan aralarında hemşire, öğretmen, mimar ve arkeologların da bulunduğu yaklaşık 280 işçi, istifaya zorlanmak amacıyla temizlik, faraş ve moloz taşıma işlerinde görevlendirildi.

menemen

İZMİR – AKP’li Menemen Belediyesi bünyesindeki META-SU İnşaat Taşımacılık Unlu Mamuller Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nde sözleşmeli olarak çalışan yaklaşık 280 işçi, istifaya zorlanmak amacıyla temizlik, faraş, moloz taşıma gibi çalışma alanlarında görevlendirildi. Sayının META-SU personeli dışında belediye bünyesindeki personelinin de katılımıyla 400 kişiye çıkabileceği iddia edildi. Belediyede çalışan birçok işçiye, “Toptan Çözüm Müdürlüğü’nde görevlendirilmeniz uygun görülmüştür” yazısının tebliğ edildiği öne sürüldü.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

META-SU şirket bünyesinde sözleşmeli olarak görevlendirilen birçok işçi üniversite mezunu. META-SU bünyesinde hemşire, öğretmen, arkeolog ve mimar gibi meslek kodlarında çalışırken, temizlik, faraş, moloz taşıma işlerinde görevlendirilen işçiler, istifaya zorlanmak istendiklerini söyledi. Mobbing ve baskılara maruz kaldıklarını belirten işçiler, yaşananlara tepki gösterdi. İşçiler, sendikal ve hukuksal destek beklediklerini dile getirerek, dayanışma çağrısında bulundu.

TOPTAN ÇÖZÜM MÜDÜRLÜĞÜ NEDEN KURULDU?

CHP’li Meclis üyeleri de dün belediye bünyesinde kurulan Toptan Çözüm Müdürlüğü’ne ilişkin açıklama yapmıştı. Açıklamada, “Toptan Çözüm Müdürlüğü ne amaçla kurulmuştur? Temizlik Birimi, Sosyal Market ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde yapılabilecek bu hizmetler için neden farklı bir birim açma ve bu birimlerde toplu görevlendirmeler yapma gereği duyulmuştur? Toplu görevlendirme listesi hangi kriterlere göre hazırlanmıştır? Listedeki isimlerin işe giriş tanımları ve eğitimleri verilen işlerle örtüşmekte midir? Eski işine geri çağrılanlar hangi kriterlere göre çağrılmıştır? Bu çağrılmaların altında baskıya boyun eğme, birilerine yakınlık gibi kıstaslar mevcut mudur?” sorularını yöneltmişti.(MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
AKP’li Menemen Belediyesi’nde 280 Çalışan İstifaya Zorlanıyor
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!