Akademisyenlerden Kayyum Rektör Protestosu

-iudug-beyazit-aciklama
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi (İÜDÜG), özerk üniversite talebini yinelemek için “Demokratik, özerk ve özgür üniversite” şiarıyla İstanbul Üniversitesi Ana Kapı önünde basın açıklaması yaptı.

TÜKEL: ÜNİVERSİTEYİ ÜNİVERSİTE YAPAN BİLİMSELLİK VE AKADEMİK ÖZERKLİKTİR

“Kayyuma hayır, üniversite iradesine evet” yazılı pankartın açıldığı eyleme İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip katıldı. Eylemde konuşan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi ve önceki dönem seçilmiş rektör Raşit Tükel, üniversitelerin bilim üretme üzerine kurulu ortak alanlar olduğuna dikkat çekti. Tükel, “Üniversiteyi üniversite yapan noktalar vardır, bunlardan biri bilimselliktir. Bir de akademik özerklik vardır. Bunun içerisinde öğrenciler, idare, personeller yer alır. Üniversiteler siyasi güç altında yönetilemez” dedi.

‘BİZ DEMOKRATİK ÜNİVERSİTEYİ SAVUNUYORUZ’

Tükel, Boğaziçi’ne atanan kayyUum rektör Melih Bulu’yu iktidar ve sermayeye yakın bir parti üyesi olarak tanımlarken, “Biz demokratik üniversiteyi savunuyoruz. Okullarımıza ve iradelerimize atanan kayyumları kabul etmiyor Boğaziçi’nde direnenlerin de yanında olduğumuzu hatırlatıyoruz” diye belirtti.

DOĞAN: TÜRKİYE’NİN EVRENSEL UTANÇ LİSTESİNE YENİ İHLALLER EKLENİYOR

Ardından İÜDÜG adına basın metnini okuyan İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Görkem Doğan, Türkiye’nin evrensel utanç listesine her gün başka bir hak ihlali eklediğinin altını çizdi. İradeleri yok sayan kayyumları lanetleyen Doğan, “Bunun son örneği Türkiye yükseköğreniminin en önemli kurumlarından, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşandı. Üniversitenin kapısına kelepçe vurularak, Türkiye toplumsal belleğine bir travma olarak silinmez bir iz bırakıldı. Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım atama kararı, sosyal ve kültürel iktidar olamamanın öfkesinin üniversitelerden alınmak istendiğinin göstergesidir” diye vurguladı.

‘ÜNİVERSİTELERİ, PARTİ ÜNİVERSİTESİ HALİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Üniversitelere yönelik müdahalelerin bilimsel üretimin önüne engel olduğunu belirten Doğan, “Üniversiteleri, parti üniversitesi haline dönüştürme çabaları boşadır” diyerek, üniversitelerin siyasi partilerin iktidar alanı ve hedefi olmadığını sözlerine ekledi. Yaratılan korku havasıyla muhaliflerin baskı altına alınmaya çalışmasına da değinen Doğan, “Akademik özerklik, akademik özgürlüğün güvencesidir. Üniversite özerkliğini hiçe sayan bir anlayışın evrensel bir karşılığı yoktur. Üniversitenin iç dinamiklerinin, bileşenlerinin korunması, gözetilmesi; akademik üretimin en önemli koşullarından biridir. Tarihte kanıtlanmıştır ki akademik özgürlüğün ve üniversitenin özerkliğinin ihlali, entelektüel gerilemeye ve bunun sonucu toplumsal ve ekonomik duraklamaya yol açar” ifadelerini kullandı. (etha)

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!