İSTANBUL – AKP Şefi/Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör olarak atanmasının ardından protestolara başlayan Boğaziçili öğrencilere müzisyelerden de destek geldi.

Aralarında, Zülfü Livaneli, Bülent Ortaçgil, Birsen Tezer, Cem Adrian, Fuat Ergin, Pamela Spence, Gaye Su Akyol gibi isimlerin ve Moğollar ile Mor ve Ötesi gibi grupların imzacı olarak yer aldığı açıklamada “Siyasi otorite, elini üniversitelerden, akademisyenlerden ve değerli öğrencilerden derhal çekmelidir” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Haber:  Boğaziçi Direnişine Katılan Öğrencilerin Evlerine Polis Baskını

Açıklamanın tamamı şöyle:

Biz aşağıda imzası bulunan müzisyenler;

Hayatın her alanında özgürlükleri ve evrensel insan haklarını savunan, her türden ayrımcılığa karşı duran müzik ve sahne emekçileriyiz.

Bu anlamda; özerk üniversiteleri, demokratik değerlere bağlı akademisyenleri ve uğradıkları haksızlıklara karşı anayasa ile güvenceye alınmış “haklı” itirazlarını dile getiren değerli öğrencileri sahipleniyoruz.

Hiçbir siyasi gücün, her ne sebeple olursa olsun üniversiteleri, akademisyenleri ve öğrencileri ötekileştirdiği, kendi fikrince dizayn etmeye çalıştığı yöntemlerini kabul etmiyoruz.

Siyasi otorite, elini üniversitelerden, akademisyenlerden ve değerli öğrencilerden derhal çekmelidir.

Tüm kamuoyuna bildiririz ki:

Başta Boğaziçi Üniversiteliler olmak üzere baskılara direnen tüm üniversitelilerin yanında duracak ve; ‘Özerk ve Demokratik Üniversite’nin her zaman savunucusu olacağız!

Saygılarımızla.