İSTANBUL – Kadıköy Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube arasındaki toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine dün 2 bin 300 işçi greve başladı. Grevin ikinci gününde Kadıköy Belediye Başkanlığı önünde toplanan işçilere Kadıköy’de yaşayanlar ve üniversite öğrencileri de destek verdi.

İşçiler belediye önünde yaptıkları açıklamada yönetim tarafından yeni bir teklifin gelmediğini, mücadelenin haklarını alana kadar devam edeceğini vurguladı.

Kadıköy Belediye Başkanlığı önünde açıklama yapan Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, Kadıköy Belediye Başkanı’nın “Yüzde 38 zam teklif ettik” açıklamasına tepki göstererek “Yol parası bizim cebimize girmiyor, yemek parası bizim cebimize girmiyor. Yemek yemeden, çalıştığımızı yol parası vermeden işe geldiğimizi sanıyorlar, hesabı ona göre yapıyorlar. Onların hesabına göre 365 gün aç çalışmamız lazım ki o para cebimize girsin. Her şeyi katıyoruz yine de Başkan’ın sosyal medyada söylediği rakamı bulamıyoruz. 50 kişi bu işin içinden çıkamadık. Bize gerçekçi rakamlarla gelecekler ki biz de onlara karşı bir adım atalım, böyle manipüle ederek olmaz. Biz bu grev kazanımla sonuçlanıncaya kadar burada olmaya devam edeceğiz” dedi.

İlgili Haber:  Belediye İşçilerinin Direnişinde 3. Gün

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin grev kırıcılığı yaptığını söyleyen Ahmet Arıkan, “Ana artarleri 50 yıldır toplamayan Büyükşehir Belediyesi, greve çıktığımız gün toplamaya başladı. Buradan Ekrem İmamoğlu’na sesleniyorum, hani emekten yanaydınız hani işçiden yanaydınız? Bu tavrınızdan vazgeçin. Biz ekmek mücadelesi veriyoruz. Sizlere oy veren milyonlarca insan emeğin, emekçinin yanında olun diye oy verdi. Eğer bu tavrınızdan vazgeçmezseniz Büyükşehir Belediyesinin önüne de gelmesini biliriz” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Maltepe Belediyesi İşçilerinde Grev Hazırlığı

‘Kimse gözümüzü korkutamaz’

Dün gece Kadıköy Belediyesinden işçi arkadaşlarının karakola götürüldüğünü, gözdağı verilmeye çalışıldığını söyleyen Arıkan, “Polis, arkadaşlarımızı alıp karakola götürüyor, ne yapalım diye? Belediye yönetiminden talimat istiyorlar. Arkadaşlarımız karakola götürüldü, orada taciz edip gözünü korkutmaya çalışmışlar, sabah işçi arkadaşlarımız gözleri yaşlı geldi. İşçilerimize 3 bin 200 lira sokağa çıkma yasağı cezası kesmişler. Biz bu parayı aslanlar gibi toplar öderiz, kimse gözümüzü korkutamaz, mücadelemizin önüne geçemez” dedi.

Daha sonra Belediye Başkanlığına sırtlarını dönerek belediye yönetimini alkışlarla protesto eden işçiler, “Başkan baksana kaç kişiyiz saysana”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.