Ağaç AŞ İşçilerinin Direnişi Sürüyor: Zafer Direnen Emekçinin Olacak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı Ağaç ve Peyzaj AŞ (Ağaç AŞ) işçilerinin 14 Ağustos'ta başlattığı eylem devam ediyor.

featured

İSTANBUL – DİSK’e bağlı Birleşik Tarım-Orman İşçileri Sendikası’nın (BTO-Sen) üyesi olan işçiler, hak kayıplarının giderilmesini ve ücretlerin iyileştirilmesi talebiyle sabah-akşam İBB Saraçhane Binası’nın karşısındaki parkta nöbet tutuyor.

DİSK/BTO-Sen, direnişin 5. gününde Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Gerçeklere alışacaksınız, işçiye yalan söylememeyi öğreneceksiniz. Buradan tekrar ediyoruz; Ağaç AŞ yöneticilerinin ‘zam’ teklifi sefalet ücretini kabul etmektir. Tek bir talep ile Saraçhane’deyiz; Boğaziçi AŞ ile yapılan sözleşme Ağaç AŞ işçileriyle de yapılsın” dedi.

Dev Yapı-İş’ten destek ziyareti

Öte yandan emek-meslek örgütleri, siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin direnişteki işçilere destek ziyaretleri de sürüyor.

DİSK’e bağlı Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş) ve direnişteki Yapı Merkezi işçileri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü önündeki eylemlerinin ardından Ağaç AŞ işçilerini ziyaret etti.

Ağaç AŞ işçilerinin talepleri neler?

DİSK/BTO-Sen, İBB iştirak şirketi Boğaziçi Yönetim AŞ ile DİSK/Genel İş Sendikası arasında 4 Ağustos’ta imzalanan toplu iş sözleşmesinden Ağaç AŞ işçilerinin de yararlanmasını istiyor.

DİSK, Boğaziçi Yönetim AŞ sözleşmesinin detaylarına ilişkin yaptığı açıklamada, 31 Aralık 2022-1 Temmuz 2023 kıyasıyla itibariyle sendika üyelerinin günlük ücretlerindeki artış oranının yüzde 74’ten başlayıp yüzde 130’a kadar çıktığını belirtti. Haftalık çalışma süresinin 45 saatten 40 saate indirilmesi, sosyal yardım ödemesi 1100 TL’ye çıkarılması ve çalışma koşullarının düzeltilmesi de toplu iş sözleşmesinde öne çıkıyor.

Ağaç AŞ işçilerinin asgari ücrete mahkûm edilmeye tahammülünün kalmadığını belirten DİSK/BTO-Sen, ücretlerin iyileştirilmesini talep ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!