28 Şubat Hükümlüsü Generallere ve Köylüleri Katleden AKP’lilere Af Kararı

Kobane Davası'nda Kürt siyasetçilere ağır cezaları verildiği sırada Erdoğan, 28 Şubat Davası'ndan mahkum edilen Çetin Doğan ve Çevik Bir'in de aralarında bulunduğu 7 general için af kararı verdi. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

featured

ANKARA – AKP Şefi/Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 14 hükümlünün kalan cezalarının, sürekli hastalık ve kocama hali nedeniyle kaldırmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, 28 Şubat davası hükümlüsü eski orgeneraller Çevik Bir, Çetin Doğan, Fevzi Türkeri, emekli korgeneral Yıldırım Türker, emekli koramiral Aydan Erol, emekli tümgeneraller Erol Özkasnak, Cevat Temel Özkaynak’ın kalan cezaları, sürekli hastalık ve kocama hali nedeniyle kaldırıldı.

Öte yandan hükümlüler Haci Sülük, Ali Efteraslan, Avni Yılmaz, Sevda Yüksel, Gülbey Sarıoğlu, Süleyman Tuna, Abdulhekim Yılmaz’ın cezaları aynı gerekçelerle affedildi.

HACI SÜLÜK VE BÖLÜNMEZ KÖYÜ KATLİAMI

2019 yerel seçimlerinde, Malatya’da AKP’nin Pütürge Belediye Başkan adayı Mikail Sülük’ün köyü Bölünmez köyünde, seçim günü, Saadet Partisinden sandık görevlisi olan Hasan Aktaş ve İlyas Aktaş, sandık başında silahla bekleyen Sülük’ün babası Hacı Sülük, kardeşi Ömer Sülük, yeğenleri Hacı Ömer Sülük, Abdulkadir Sülük ve Mahmut Sülük tarafından öldürülmüştü.

Gazeteci Terkoğlu, Sülük ailesinin seçim günü öncesinde bellerinde silahlarla dolaşıp köylülere, “Firesiz AKP’ye oy vereceksiniz” dediğini, “Vermeyeceğiz” diyen Aktaş ailesinin ise “Sizin için kötü olur” denilerek tehdit edildiğini de yazmıştı.

 ERDOĞAN 84 YAŞINDAKİ DOĞAN’IN DOSYASINI BİR YIL BOYUNCA İMZALAMADI

Öte yandan 28 Şubat davasından hüküm giyen ve cezaevinde tutuklu bulunan 84 yaşındaki emekli Orgenaral Çetin Doğan, tansiyonunun yükselmesi nedeniyle hastaneye kaldırılmış, safra kesesi alınmıştı. Adli Tıp Kurumu’nun “kocamışlık ve sürekli hastalık” raporu düzenlediği Doğan’ın dosyası 2023 Nisan’ından bu yana Erdoğan’ın imzasını bekliyordu.

Gazeteci Barış Terkoğlu, Çetin Doğan’ın cezaevinde mide kanaması geçirmesinin ardından yazdığı 29 Haziran 2023 tarihli “Erdoğan’ın imzalamak istemediği dosya” başlıklı yazısında, “Bugüne kadar cumhurbaşkanından aman dilemeyen af istemeyen generaller, hapiste gördükleri işkenceyle fiilen ikinci kez cezalandırılıyor” ifadelerini kullanmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!