10 Senede 671 Çocuk İş Cinayetinde Katledildi

İSİG’in çalıştırılan çocuklara dair hazırladığı raporda, 2013’ten bu yana en az 671 çocuğun iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği belirtildi.

featured

URFA – İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, çalıştırılan çocuklara dair hazırladığı raporu açıkladı. 2013’ten bugüne kadar yaşanan süreci kapsayan raporun, Mesleki Eğitim Merkezleri (MESEM) kapsamında staj gördüğü işyerlerinde yaşamını yitiren çocuklar Arda Tonbul ve Erol Can Yavuz şahsında bütün çalıştırılan çocuklara adandığı ifade edildi. Raporda, 2013’ten bu yana en az 671 çocuğun iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi aktarıldı.

EN FAZLA ÇOCUK İŞÇİ CİNAYETİ URFA’DA

İş cinayetlerinin kent bazında en yüksek olduğu kentin 49 ölüm ile Urfa/Riha olduğu belirtildi. Yaşamını yitiren çocukların 573’ünün erkek, 98’inin ise kız çocuğu olduğu belirtildi.

Raporda, trafik-servis kazaları yüzde 28, boğulma-zehirlenme yüzde 17, ezilme-göçük yüzde 14 olarak kaydedildi.

İş kollarına göre ölümlerinde yer aldığı raporda, 380 çocuğun tarım/orman, 71 çocuğun inşaat/yol, 46 çocuğun işçi metal, 45 çocuğun işçi konaklama, 23 çocuğun ise gıda iş kolunda yaşamını yitirdi belirtildi. Raporda, ayrıca iş cinayetinde yaşamını yitiren 79 çocuğun ise mülteci/göçmen olduğu aktarıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!