1 Mayıs Alanı Taksim’dir Diyenlere Yine Gözaltı Terörü: En Az 164 Gözaltı

İşçi sınıfının tarih bilinci ve kararlılığıyla '1 Mayıs alanı Taksim'dir' diyen işçiler ve devrimciler yine sermaye devletinin gözaltı terörüne maruz kaldı.

İSTANBUL –  Sermaye devletinin işçi sınıfına, tarihine ve birliğine düşmanlığının bir sonucu olarak her sene Taksim’i emekçilere yasaklama zorbalığı bu senede devam etti. Devletin keyfiyetçi zorbalığına karşı sınıfının tarihine sarılanlar yine Taksim’e giren sokakları zorladı. Kolluk güçleri ise Taksim’e çıkmak isteyen işçilere, devrimcilere ve gençlere saldırarak çok sayıda insanı gözaltına aldı.

İstanbul Valiliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bu sabah Taksim’e çıkmaya çalıştığı için gözaltına alınanlarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Valiliğin açıklamasında şunlar kaydedildi:

“İstanbul’da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında bugün Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sunmak, Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakmak ve basın açıklaması yapmak, Maltepe Etkinlik Alanı’nda miting yapmak amacıyla talepte bulunan sendika ve sivil toplum kuruluşlarına Valiliğimizce gerekli izinler verilmiştir.

Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli kaymakamlıklarımızca 2911 sayılı Kanun uyarınca alınan kararlara aykırı olarak izinsiz toplantı ve gösteri yapmak amacıyla yürüyüş yapan ve slogan atan, güvenlik güçlerimizin uyarılarına rağmen dağılmayan ve mukavemetle karşılık veren toplam 164 şahıs yakalanmış ve haklarında işlem başlatılmıştır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!