Zincirli Eylem Yapan Sinbo İşçileri Gözaltına Alındı

Kod-29 gerekçesiyle işten çıkarılan Sinbo işçisi Dilbent Türker, direnişinin 157’nci gününde TOMİS İstanbul Temsilcisi Onur Eyidoğan ile kendilerini SGK binasına zincirleyerek eylem yaptı. Polis zincirleri kırarak işçileri gözaltına aldı.

featured

İSTANBUL – İstanbul Avcılar’da bulunan Sinbo Fabrikası’nda çalışan ve kötü çalışma koşullarına karşı sendikaya üye olduktan sonra Kod-29 gerekçesiyle işten çıkarılan Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) üyesi Dilbent Türker’in sürdürdüğü direnişin 157’nci gününde, TOMİS İstanbul Temsilcisi Onur Eyidoğan ile Unkapanı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) önünde kendilerini zincirleyerek eylem yaptı. İşine geri dönme çağrısında bulunan Türker ve Eyidoğan, Sinbo patronu kadar SGK’nin de Kod-29 gerekçesiyle işten çıkarmalarda suçlu ve sorumlu olduğu ve taleplerine dair kamuoyuna seslendi.

SKG BİNASINA BAĞLADILAR 

Çevredeki yurttaşların da alkışlarla desteklediği eylemde konuşan Eyidoğan, “Biz işimize geri dönene ve taleplerimiz karşılanana kadar eylemlerimizi sonlandırmayacağız. Bizi görmezden gelen, çağrılarımıza kulak aşan SGK binasına kendimizi zincirleyeceğiz” dedi. Ardından kendilerini zincirle SGK binalarına bağladılar.

Eyidoğan, eyleme müdahale eden polislerin zincirlerini açma çağrısına karşı, “Ancak zincirlerimizi kırmanız gerekir bizi buradan götürmek için” yanıtını verdi.

POLİS ZİNCİRLERİ KIRDI

Ardından polis zincirlerini kırarak Türker ve Eyidoğan’ı gözaltına aldı.

GAZETECİLERE ENGEL 

Polis, işçilerin eylemini takip eden gazetecilere de müdahale ederek görüntü ve fotoğraf çekmesini engellemeye çalıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!