Galataport’ta İşten Çıkartılan İnşaat İşçilerinden Şantiye Önünde Eylem

Galataport şantiyesi önünde açıklama yapan işçiler, “Sonuna kadar haklarımızı savunacağız” dedi.

featured

İSTANBUL – Devrimci Yapı İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş), Galataport şantiyesinde Met Mühendislik taşeronu ISIT-AŞ Fatih Memiş firmasında çalışan dört sendika üyesinin işten çıkarılmasına ilişkin şantiye önünde açıklama yaptı. Eylemin yapıldığı alana, “İşimizi geri alacağız” pankartı asılırken, işçiler sık sık, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak” ve “İnşaat işçisi köle değildir” sloganlarını attı. Açıklamaya Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut ve işten atılan işçilerin yanı sıra birçok kişi katıldı.

SES ÇIKARAN HEDEF OLDU

Sendika üyesi işçi Veysel Çelik, sendika üyesi oldukları, çalışırken maruz kaldıkları baskı ve haksızlıklara boyun eğmedikleri için şirket yöneticilerinin hedefi haline geldiklerini söyledi. Çelik, “1 Mayıs sonrasında artan baskılar sonucunda dün sözde ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ (İSG) kurallarına uymama gerekçesiyle iş akdimizi tek taraflı olarak feshedildi. İşçileri, hak-hukuk bilmeyen köleler olarak görmeye alışmış patronlara, köle olmadığımızı haklarımızı söke söke alacağımızı belirtiyoruz. Bizi hiçe sayan patronlara da, dostlarımıza da buradan duyuruyoruz; direnişimiz işimizi geri alıncaya kadar sürecektir” diye belirtti.

İŞÇİYE TAHAMMÜLSÜZLÜK

İşten atılmalarındaki asıl sebebin işverenlerin bilinçli ve örgütlü işçiye karşı tahammülsüzlüğü olduğunu dile getiren Çelik, “Baskılar, mobbing uygulamaları, Dev Yapı İş Sendikası’na üye olmamızın ardından başlamıştır. Emeğimizle, onurumuzla çalışıyoruz. Çocuklarımızın, ailemizin rızkını temin için ter döküyoruz. Haklarımızı nasıl savunup koruyacağımızın bilincindeyiz. Galataport’ta inşaat patronlarına buradan çağrımızdır; derdimiz asla kavga etmek değildir. Ancak sonuna kadar haklarımızı savunacağımızı, asla onurumuzu çiğnetmeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz. Uzlaşmaya da kavgaya da varız; sonuna kadar” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından işçiler şantiye önünde oturarak direnişlerini sürdürüyor. İşçiler işe iade edilene kadar şantiye önünden ayrılmayacaklarının altını çizdi. (MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!