8 Milyon Emekli Açlık Sınırının Altında Yaşıyor

Türkiye’de 8 milyon emeklinin açlık sınırının altında yaşam mücadelesi verdiğini belirten Emekli Sen Urfa Şube Başkanı Ahmet Aksoy, “Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret alınmalı” dedi.

featured

URFA – Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) Urfa Şubesi, Emekliler Haftası nedeniyle basın toplantısı gerçekleştirdi. Şube binasında yapılan toplantıda konuşan Emekli-Sen Urfa Şube Başkanı Ahmet Aksoy, emeklilerin kutlama yapamadığını aksine hak gaspları ile mücadele halinde olduklarını söyledi.

Türkiye’de 8 milyon emeklinin açlık sınırının altında yaşam mücadelesi verdiğini belirten Aksoy, “5 milyon emekli ikinci bir işte çalışmakta ya da iş aramakta, 2 milyon 500 bin emekli aylık 763 lirayla geçinmek zorunda bırakılmaktadır” diye konuştu.

“Biz iktidarla, biz sermayeyle aynı gemide değiliz” diyen Aksoy, “Bizler gemileri inşa edenleriz, bizler o gemilerin yüzdüğü sularda cansız bedeni kıyıya vuranlarız, bizler her krizin faturasını ödetmeye çalıştığınız işçileriz, bizler yıllarca emek veren, alın teri döken şimdi ise ‘artı değer üretmiyorsanız yaşamaya hakkınız yok’ denilen emeklileriz” ifadelerini kullandı.

‘İNSAN ONURUNA YARAŞIR ÜCRET’

Emekliler Haftası’nı “zafere ulaştığımız günlerde kutlayacağız” diyen Aksoy, emeklilerin taleplerini ise şu şekilde sıraladı:

“* Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret almanın,

* Emekli ücretlerinin sadece enflasyona endeksli değil; milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmesinin,

* Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi için acilen bir intibak yasasının hayata geçirilmesinin,

* Emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorunun bir an önce eşitlikçi bir biçimde çözüme kavuşturulmasının,

* Sağlık hizmetlerinde katkı payının kaldırılmasının ve kamusal sağlık hizmetinin sağlanmasının,

* Emeklilikte yaşayabileceğimiz güvenli çevre şartlarının oluşturulmasının,

* Toplumla ilişkilerimizin sürdürülebilirliğinin sağlanmasının,

* Bizleri ilgilendiren her türlü politikanın hazırlanma sürecine aktif olarak katılmanın ve tüm bunlar için toplu sözleşmeli sendikal hakkımızın tanınmasının mücadelesini veriyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!