Turan Plastik İşçileri Toplu Sözleşme Haklarını İstiyor

Patronun sözleşme görüşmelerine yanaşmadığı Turan Plastik işçileri, fabrika önünde eylem yaparak TİS haklarını talep etti.

featured
Created with GIMP

İSTANBUL – Çatalca’da bulunan Turan Plastik’te DİSK’e bağlı Lastik-İş’in yetki almasıyla TİS süreci başladı ancak patron TİS görüşmelerine yanaşmıyor. TİS hakları için bir kez daha fabrika önünde eylem yapan işçiler patrona çağrıda bulundu.

Evrensel’de yer alan habere göre; eylemde konuşan Lastik-İş İstanbul Şube Başkanı Yasin Onar, Turan Plastik patronunun sendikalaşan işçileri ve temsilciyi işten attığını, içerideki işçilere sendikadan istifa etmeleri için baskı uygulandığını hatırlattı. İşçilere mücadelelerinden vazgeçmeme çağrısında bulunan Onar, “İşçi mücadelesinden vazgeçmediği takdirde iyi ücreti ve sosyal hakları olacak, işveren işçiyi insan yerine koyacak. Siz anayasal hakkınızı kullanıyorsunuz. Bu yaptıklarının hesabını yargı önünde verecekler” dedi.

Turan Plastik patronuna da seslenen Onar, “İşçilerin yasal haklarına saygı gösterilmemesi suçtur. İşvereni saldırılarına son vermeye ve bir kez daha sendikamızla masaya oturmaya çağırıyoruz” dedi.

ASSET MEDİKAL’DE SENDİKALAŞAN İŞÇİLER İŞTEN ATILDI

Lastik-İş’e üye oldukları için işten atılan Asset Medikal işçileri de yaptıkları eylemle işe iadelerini istedi. İşçilerin Kod-29’la işten atıldığını ifade eden Yasin Onar, “İşçilerin sendikal örgütlenme haklarını tanıyın. İşçiler sendikal haklarına kavuşana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. İşçileri sendikadan istifa etmeleri yönünde baskılara karşı uyaran Onar işçilerden e-devlet şifrelerini yönetime vermemelerini istedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!