Kapitalist Barbarlar Şimdide Gözünü Yüzlerce Yıllık Zeytin Ağaçlarına Dikti

Seferihisar'da yüzlerce yıllık zeytin ağaçları JES projeleri için katlediliyor.

featured

ANKARA – Ege Bölgesi’nde zeytinlik alanlarda ve  zeytinlik alanlara yakın yerlerde kurulan  JES’ler nedeniyle ağaçlar kuruyor, zeytinde üretim kaybı yaşanmakta ve zeytinin kalitesi giderek azalıyor.

JES projeleri, çevreye, halkın yaşam alanına, geçim kaynağına ve sağlığına telafisi imkansız zararlar veriyor. Anayasa’nın 56. Maddesinde yer alan  “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir” hükmü gereği, bölgede JES projelerinin durdurulması gerekiyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu üyesi Murat Çepni, Tarım ve Orman Bakanı’na, Çevre ve Şehircilik Bakanı’na ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı’na önerge vererek konuyu Meclis gündemine getirdi.

BAKANLARA SORU ÖNERGESİ

Çepni’nin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yönelttiği sorulardan öne çıkanlar şöyle:

▪ “Yasal olarak proje başlamadan Seferihisar Orhanlı Mahallesi mevkiinde asırlık zeytin ağaçlarını kesen şirkete Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılanması Kanunu’na muhalefetten hangi yaptırımlar uygulanacaktır? Bu yaptırımlar katledilen onlarca zeytin ağacını telafi edecek midir?
▪ Şirketin izin almadan, hukuksuz bir şekilde zeytin ağaçlarını kesmesi ilgili kurum ve kuruluşların denetim eksikliğinden ya da bu tür kesimlere göz yummasından mı kaynaklanmaktadır?”

Çepni, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlamasını istediği sorulardan öne çıkanlar şöyle:
▪ “Bilim insanlarının, demokratik kitle örgütlerinin ve ilgili kurumların yaptığı araştırmalar ve açıklamalar; JES’lerin doğaya, insan sağlığına, tarım alanlarına, yeraltı ve üstü su kaynaklarına, yaşam alanlarına verdiği zararları ortaya koymaktadır. İzmir Seferihisar ilçesinde JES kurulması için izni verilmesinin gerekçesi nedir?
▪ Bölgede JES’lerin neden olduğu sorunlar telafi edilmeden, yeni ruhsatlar vermeyi düşünüyor musunuz?
▪ Ege Bölgesinde illere göre faaliyet gösteren kaç adet JES bulunmaktadır? Kaç JES projesi ruhsatı daha verilecektir?”

Çepni’nin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yönelttiği sorulardan öne çıkanlar da şu şekilde:
▪ Seferihisar Orhanlı Mahallesi mevkiinde kaçak olarak zeytin ağaçlarının kesildiği Bakanlığınız bilgisi dahilinde midir? ÇED süreci devam ederken faaliyete başlayan şirket hakkında yaptırımınız olacak mıdır?
▪ Jeotermal enerji santrallerinin neden olduğu çevre sorunları ve halk sağlığı için bütüncül çözüm geliştirmekte misiniz? Bu konuda çalışmanız varsa kamuoyu ile paylaşacak mısınız?
▪ Seferihisarda kesilen zeytin ağaçları için yöre halkı ve demokratik kitle örgütleri mücadele vermekte, hak arayışına girmektedir. Bakanlığınız halkın JES’lere karşı tepkilerini dikkate alınmakta mıdır?”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!