TÜİK. ENAG’ın Enflasyon Verilerini Beğenmedi Yine Dava Açtı

Bilimden ve gerçeklikten uzak kendine mahsus hesaplama yöntemleri açıklamalarda bulunan TÜİK, bağımsız uzmanların açıkladığı enflasyon verileri sonrası ENAG'a ikinci bir dava daha açtı.

featured

ANKARA – Bağımsızlığı ve güvenirliği konusunda tartışmaların hedefinde olan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bağımsız uzmanlardan oluşan ENAG’a bir dava daha açtı. TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarının gerçeği yansıtmadığını söyleyerek kendi uzman kadrosuyla hesapladıkları verileri açıklamasıyla gündemde olan ENAG hedefte.

Geçen yıl TÜİK, ENAG’a kurumun itibarının zedelediği gerekçesiyle bir dava daha açmıştı ve mahkeme davanın reddine karar vermişti.

ENAG yöneticisi Prof. Dr. Veysel Ulusoy, sosyal medya hesabından TÜİK’in kendilerine yeni dava açtığını duyurdu.

Ulusoy’un sosyal medyada yaptığı açıklama şu şekilde:

“Yine mi dava açtınız sayın TÜİK yöneticileri? Sahaya inip enflasyonu ve milli geliri doğru dürüst ölçseniz topluma yararınız olur belki. Bu defa mahkeme salonuna geleceksiniz ama, geçen sefer olduğu gibi kaçmak yok.”

Şubat ayı enflasyon verilerini açıklayan TÜİK, yıllık TÜFE’nin baz etkisiyle yüzde 55,18 seviyesine indiğini belirtmişti. Şubat ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ise yüzde 3,15 artış göstermişti.

ENAG ise enflasyonun şubat ayında aylık yüzde 7,21 arttığını açıklamış, yıllık enflasyonu da yüzde 126.91 olarak duyurmuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!