00:33

Tozkoparan Halkı Bakanlığın El Koyduğu Tapularını Geri İstiyor

Danıştay’ın lehlerinde karar verdiği Tozkoparanlılar, TOBİM önünde Bakanlığın el koyarak Hazine’ye geçirdiği tapularını geri istedi

İSTANBUL – Güngören ilçesinin Tozkopran ve Mehmet Nesih Özmen mahalleleri, 21 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne dayanarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Güngören Belediyesi eliyle ‘riskli alan’ ilan edilmişti.

Yaşam alanlarının ‘kentsel dönüşüm’ adı altında ranta açılmasına ve evlerine el konulmasına karşı direniş başlatan yurttaşların elektrik, su ve doğalgazları polis zoruyla kesilmişti.

Yurttaşların verdiği mücadele sonucu Danıştay, verdiği kararda bölgenin riskli alan ilan edilmesine ilişkin yürütmeyi durdurmuştu.

Kararın ardından yurttaşlar, belediye önünde bir eylem yaparak, kararın uygulanmasını istemiş ve AKP’li Güngören Belediye Başkanı Bünyamin Demir’i göreve çağırmıştı.

‘TAPULARIMIZI GERİ İSTİYORUZ’

Bugün de Barış Parkı’nda bir araya mahalle halkı, buradan sloganlarla, Tozkoparan Bilgilendirme Ofisi’nin (TOBİM) önüne yürüdü. Burada yapılan açıklamada, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı hatırlatılarak, “Bakanlık hala tapularımızı elinde tutuyor. Kanunen gereğinin yapılması ve evlerimizin tapularının bizlere geri verilmesi gerekiyor. Evlerimizi geri istiyoruz” denildi.

Eylem esnasında sık sık “Tozkoparan bizimdir, bizim kalacak” sloganları atıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!