Toplu Sözleşmede Anlaşma Sağlanamayan Purmo’da İşçiler Greve Çıktı

İzmir Kemalpaşa'da bulunan 100'ün üzerinde işçinin çalıştığı Purmo Group'ta işçiler greve çıktı.

featured

İZMİR – İşçilerin örgütlü olduğu Birleşik Metal-İş ile Purmo Group yönetimi arasında geçen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ücret, sosyal ödeme ve ödeneklerle ilgili maddelerde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler grev dedi.

Finlandiya sermayeli, dünya genelinde 21 ülkede 3 binden fazla çalışanı olan, birçok ülkeye ihracat yapan Purmo Group yönetimi, 9 Ocak’ta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde Birleşik Metal-İş’in pazarlık masasına getirdiği yüzde 120 zam teklifini kabul etmedi.

“GREV SİLAHIMIZI KULLANMAKTAN BAŞKA ÇARE KALMADI”

Sürece ilişkin açıklama yapan Birleşik Metal-İş, “Purmo işverenleri ise sendikamıza işçilerin en temel ihtiyaçlarını karşılamaya bile yetmeyecek, aldatıcı enflasyon rakamlarının dahi altında kalan bir ücret teklifi verdi. Purmo işverenin teklif ettiği zam oranlarıyla da kayıplarımızı telafi etmemiz mümkün görünmüyor. Gelinen noktada, işverenler bize grev silahımızı kullanmaktan başka çare bırakmıyor. İşçilerin sürekli olarak yoksullaştığı, gelir kaybına uğradığı bir dönemde işveren oldukça düşük oranlı ücret zammı teklifleri yerine Purmo işçilerinin kabul edilebileceği bir ücret teklifi vermelidir. Bugün başlattığımız grevimiz, taleplerimiz karşılanana kadar devam edecek. Tüm sınıf dostlarımızı Purmo işçilerinin haklı mücadelesiyle, grevimizle dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!