Tekbirle Saldıranlara Takipsizlik, Mağdur Kadınlara Ceza

a1733747099e235bb9300951740b9009
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – Bilgi Üniversitesi kampüsünde 8 Mart 2017’de Dünya Kadınlar Günü’nde stant açan kadınlara tekbir getirerek saldıran grup hakkında takipsizlik kararı verildi.

Cumhuriyet’in yer verdiği haberde; Bilgi Üniversitesi Santral Kampusu’nda 8 Mart 2017’de Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla stant açan kadınlara bir grup erkek bıçaklarla, tekbir getirerek saldırdı. Bazı kadın öğrencilerin yaralandığı saldırıyla ilgili İstanbul Ticaret ve Haliç Üniversitesi’nden 6 öğrenci gözaltına alındı. Saldırganlar da kadınlardan şikâyetçi oldu. 3 yılın ardından soruşturma 26 Kasım 2020’de tamamlandı. Savcılık, saldırgan 8 kişi ve darp edilen 15 kadın hakkında takipsizlik kararı verdi. Takipsizlik kararında, olayda üç kişinin yaralandığı belirtilerek “müşteki ve şüphelilerin birbirlerini yaralayacak şekilde suç teşkil eden fiili gerçekleştirdiklerini gösterir delil bulunmadığı” belirtildi. Kadınlar karara büyük tepki gösterdi.

Kadınlara ceza istendi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da bu yıl 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan 35 kadın hakkında iddianame düzenlendi. İddianamede, kadınların yürümesine polisin izin vermemesi üzerine arbede yaşandığı, arbedede ise kadınların 21 adet kalkana, 3 adet akordiyon bariyerine hasar verdiği ve kullanılmaz hale getirdikleri öne sürüldü. Polis şiddeti ile darp edilen kadınlara değinilmeyen iddianamede, 35 kadının “Kamu malına zarar”, “Görevi yaptırmamak için direnme” ve “Gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” suçlarından cezalandırılması istendi.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!