Taksim’de Sendikalardan Temsili 1 Mayıs: Ara Sokaklarda Yüzlerce Gözaltı

1 Mayıs ve Taksim yasağına karşı sabah erken saatlerden itibaren Taksim ve civarında sokaklara çıkarak Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen öncü işçi, sendikalar ve devrimcilere yönelik yaşanan polis şiddetinin ardından DİSK, KESK, TMMOB ve TTB devlet icazetiyle Taksim Anıtı önünde kutlama yaptı.

Untitled design (15)
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – Sermaye devletinin pandemi yasaklarına uyarak işçi ve emekçilerin birlik, mücadele, dayanışma gününde sokağa çıkma iradesi gösteremeyen DİSK, KESK, TMMOB ve TTB sınırlı sayıda sendikacı ve meslek örgütü yöneticisiyle Taksim Anıtı önünde açıklama yaptı. Sendikalar Taksim’de temsili 1 Mayıs gerçekleştirirken yüzlerce işçi, öğrenci ve devrimci ara sokaklardan Taksim’e çıkmak ve 1 Mayıs’ı 1 Mayıs alanında kutlamak için mücadele ediyordu. Nitekim mücadeleler sonucu ulaşabildiğimiz son bilgilere ve ÇHD’nin verilerine göre aralarında okurlarımızında olduğu 250’ye yakın kişi gözaltı alındı.

Eyleme, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) yöneticileri ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Serpil Kemalbay, Oya Ersoy, Züleyha Gülüm, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekilleri Barış Atay ve Ahmet Şık katıldı.

İstanbul Valisi ile yapılan görüşmede izin verilen yürüyüş Gümüşsuyu’nda bulunan Alman Konsolosluğu önünde başladı. 1 Mayıs yazılı çelenk ve kırmızı karanfillerle Taksim Anıtına yapılan yürüyüşte, “Her yer Taksim, her yer 1 Mayıs”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Jin jiyan azadi” ve “Biji yek Gulan” sloganları atıldı.

Taksim Anıtı önünde 1 Mayıs marşının okunmasının ardından konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ve TTB Merkez Konsey üyesi Çiğdem Aslan konuşma yaptı.

Konuşmalarda 1 Mayıs yasakları ve kurulan barikatlara, polisin sert müdahalesine tepki gösterildi. Anma anıtın önüne karanfillerin bırakılması ile sona erdi.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!