Soma Madenci Katliamı Davasında Cezaevinde Kimse Kalmadı

somakatlaimimezar-scaled-1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MANİSA – Yargıtay, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma maden faciası davasında 37 sanık hakkında verilen beraat kararını onarken, Ramazan Doğru, Akın Çelik ve İsmail Adalı’nın beraat taleplerini ise reddetti.

Yargıtay, maden sahibi Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın 301 kez “olası kastla adam öldürme” ve 162 kez “olası kastla adam yaralama” suçlarından ceza almaları gerektiğini belirtti. Tutuklu sanık Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy’un ise cezaevinde geçirdiği süre dikkate alınarak tahliyesine karar verildi.

Sanıklar kontrol baş mühendisleri Efkan Kurt ve Adem Ormanoğlu hakkında verilen beraat kararları da bozuldu. Yargıtay, her iki mühendisin “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan cezalandırılması gerektiğini belirtti. Sanık Haluk Evinç hakkındaki mahkumiyet kararı da eksik inceleme nedeniyle bozuldu.   Manisa’da, Soma Kömür İşletmeleri tarafından işletilen Eynez Maden Ocağı’nda 14 Mayıs 2014’te meydana gelen maden faciasında 301 işçi Hayatını kaybetmişti. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada karar 2018 yılında açıklandı.

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a 15 yıl; bilinçli taksirden de Genel Müdür Ramazan Doğru’ya 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik’e 18 yıl 9 ay, Yardımcısı İsmail Adalı’ya 22 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Ve Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy’un ise cezaevinde geçirdiği süre dikkate alınarak tahliyesine karar verilmişti Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 30 Eylül 2020’de kararı bozdu. Gürkan, Doğru, Çelik ve Adalı’nın 301 kez olası kastla öldürme ve 162 kez olası kastla yaralama suçlarından ceza verilmesi gerektiği vurgulandı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı karara itiraz etti. Bu süreçte 12. Ceza Dairesi heyetindeki 3 üye değişti. Başkan Ahmet Er ve üye hakim Nadir Güngündeş koltuğunu korurken, üç yeni hakim heyete katıldı. Yeni heyete eski Adalet Bakanı ve Müsteşarı Kenan İpek, eski HSK Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu ve eski Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürü Mustafa Yapıcı katıldı  Soma davasında verilen kararda  ve yeni heyet ikiye karşı üç oyla Daire’nin ­daha önce aldığı kendi kararını bozdu. Kararda, Can Gürkan’ın verilen cezanın artırılmasını artıracak şekilde “bilinçli taksirle” ceza verilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca sanıkların infaz yasasından yararlandırılmasına hükmedildi.

Bu kararla artık İsmail Adalı, Can Gürkan, Ramazan Doğru, Akın Çelik gibi isimler olası kastla adam öldürme suçundan yargılanmayacaklar. Yargıtay son bozma ilamıyla sadece Can Gürkan yönünden bilinçsiz taksirle verilen cezanın bilinçli taksirle verilmesi gerektiğinden bozdu.

Can Gürkan ilk yargılamada 15 yıl hapis cezası almıştı, Yargıtay’ın bu kararıyla Can Gürkan’ın cezası 22,5 yıla çıkacak. Ve Soma Davasından Cezaevinde bulunan Akın Çelik Ramazan Doğru İsmail Adalı  05 02 2021 günü Tahliye  olduğu öğrenildi.  Ve Ertan Ersoy  Yargıtay Kararı ile   Ekim ayında Cezaevinde kaldığı süre hesaplanınca tahliye olmuştu. Soma Davasından Cezaevinde kimse kalmadı.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!