Siyonist İsrail 11 Günde 3 Bin Filistinliyi Katletti, 13 Binini Yaraladı

İsrail'in gece boyunca Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 3 bine, yaralıların sayısı 12 bin 500’e yükseldi.

featured

Siyonist işgal devleti gece boyunca, Gazze’nin çeşitli bölgelerini savaş uçakları, savaş gemileri ve topçu atışlarıyla vurmaya devam etti.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre, İsrail, hava saldırıları ile başta Mısır sınırındaki Refah kenti ve Han Yunus olmak üzere Gazze Şeridi’nin birçok noktasını hedef aldı.

İsrail’in Gazze’deki bir hastaneye düzenlediği hava saldırısında en az 500 kişinin yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığının saat 18.00′ civarında yaptığı açıklamada İsrailin Gazze’ye yönelik saldırılarında ölenlerin sayısının 3 bine, yaralıların sayısının ise 12 bin 500’e yükseldiği bildirilmişti.

Gazze’deki sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, kentin güneyinde Mısır sınırı yakınında bulunan Refah’ta bir eve düzenlenen hava saldırısında, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 26 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.

Han Yunus kentindeki bir evi hedef alan İsrail saldırısında, aralarında çocukların da olduğu 25’ten fazla Filistinli yaşamını yitirdi, yaralananlar Nasır Tıp Kompleksi’nde tedavi altına alındı.

Gazze’nin batısındaki Rimal Mahallesi’nde bir eve düzenlenen saldırıda ise evde bulunanlardan 8 kişi öldürüldü.

Gazze’nin batı kesiminde Zeytun Mahallesi’nde bir eve düzenlenen bombardımanda, biri gazeteci 2 kişi yaşamını yitirdi, ailenin diğer fertleri ise yaralandı.

UNICEF: GAZZE’DE SU TÜKENDİ, ÇOCUKLAR KUYULARDAKİ KİRLİ SULARI KULLANMAK ZORUNDA

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazze Şeridi’nde, suyun tükendiğini, aile ve çocukların, kuyulardaki kirli suları kullanmak zorunda kaldığını duyurdu.

UNICEF’in X platformunda yaptığı açıklamada, “Gazze’deki aile ve çocuklara yardımların engelsiz ulaşabilmesi için bizlerin, hemen insani ateşkese ihtiyacımız var.” ifadeleri paylaşıldı.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), dün yaptığı açıklamada, Gazze’ye yakıt girdiğine ilişkin haberleri yalanladı. UNRWA’dan bir başka yetkili de yaptığı açıklamada, Gazze’ye 7 Ekim’den bu yana ne yakıt, ne yiyecek, ne de su girişi olduğunu, hiçbir tedarik maddesinin kente girmediğini belirtti.

BM: GAZZE’DE BİR OKULUN HEDEF ALINMASI SONUCU 6 KİŞİ ÖLDÜ

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), Gazze’de yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı UNRWA’ya bağlı bir okulunun vurulması sonucu 6 kişinin öldüğünü duyurdu.

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, Ajansın internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’nin orta bölgesindeki el-Magazi Mülteci Kampı’nda binlerce yerinden edilmiş insanı barındıran UNRWA’ya bağlı bir okulu hedef aldığını belirtti.

İsrail bombardımanı sonucunda okuldaki 6 kişinin öldüğünü kaydeden Lazzarini, UNRWA çalışanlarının da içinde bulunduğu onlarca kişinin de yaralandığını aktardı.

Lazzarini, okulda ciddi maddi hasar meydana geldiğini ve ölü sayısında artış olabileceğini ifade etti.

Söz konusu okula sığınan, 4 bin kişinin bulunduğunu kaydeden BM yetkilisi, “Bu utanç verici bir durum ve bir kez daha sivillerin yaşamlarının açıkça göz ardı edildiğini gösteriyor. Gazze’de artık güvenli bir yer yok, UNRWA tesisleri bile güvenli değil” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan BM Sözcüsü Stephane Dujarric, New York’taki BM binasında düzenlediği basın toplantısında, 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik hava saldırıları ve bombalamalar sonucu 24 UNRWA tesisinin zarar gördüğünü bildirdi.

EL-KASSAM: 200 İLA 250 ARASI ESİR VAR

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın Sözcüsü Ebu Ubeyde dün akşam yaptığı açıklamada ellerinde aralarında farklı milletlerden kişilerin de bulunduğu 200 ila 250 esir olduğunu açıkladı. Ubeyde açıklamasında “Geçici gözetim altında tuttuğumuz farklı milletlerden kişileri, sahadaki koşullar elverdiğinde serbest bırakacağız” dedi.

Esirlerin arasında çeşitli milletlerden kişiler de bulunduğunu belirten Ubeyde, yabancı esirleri ‘saha koşulları müsait’ olunca serbest bırakacaklarını vurguladı. Ubeyde açıklamasında “Geçici gözetim altında tuttuğumuz farklı milletlerden kişileri, sahadaki koşullar elverdiğinde serbest bırakacağız” dedi.

ELEKTRİĞİN KESİLMESİYLE HASTANELER İŞLEVSİZLEŞİYOR

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, elektriğin kesilmesi nedeniyle hastanelerin “gerçek bir çöküş durumuna” girdiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Bakanlığın Facebook hesabından açıklama yaptı.

Kudra, Gazze’deki hastanelerin elektrik kesintisi nedeniyle gerçek bir çöküş durumuna girdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Yaralı ve hastaların hayatlarını kurtarmak için tüm benzin istasyonu sahiplerini ve elinde bir litre mazot bulunan herkesi derhal Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçmeye çağırıyoruz.”

Sağlık Bakanlığı İdari İşler Genel Müdürü Mahmud Hammad da hastanelerdeki “felakete” ilişkin açıklama yaptı.

Hammad, Bakanlığın sitesinde yayımlanan açıklamasında “İlaçların, tıbbi sarf malzemelerinin ve yakıtın tükenmesi, insani bir felaketin habercisi olup yoğun bakım, kuvöz ve kritik bölümlerdeki hastaları tehlikeye atıyor ve kaçınılmaz ölümle karşı karşıya bırakıyor.” ifadelerine yer verdi.

Bakanlığın ilaç depolarının “boş” olduğuna dikkati çeken Hammad, bağışçı kurumlara, Arap ve İslam ülkelerine, sağlık hizmetlerinin devam etmesi için Gazze’deki sağlık sektörünü destekleme çağrısında bulundu.

HİZBULLAH 4 ÜYESİNİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ DUYURDU

Lübnan’daki Hizbullah hareketi, İsrail ile ülkenin güneyi sınırındaki çatışmalarda hayatını kaybeden 4 üyesinin kimliğini açıkladı.

Hizbullah tarafından yapılan açıklama, örgüte yakınlığıyla bilinen A-Mayadeen TV’nin internet sitesinden paylaşıldı.

Açıklamada, kimlik bilgilerine yer verilen 4 milisin çatışmalarda hayatını kaybettiği ifade edildi.

Hizbullah milislerinin hangi çatışmada ne zaman öldüklerine dair herhangi bir detay vermedi.

İsrail, bu sabah sızma girişiminde bulunan silahlı 4 kişiyi öldürdüğü açıklamıştı.

İSRAİL ASKERLERİ, BATI ŞERİA’DA İKİ FİLİSTİNLİYİ DAHA ÖLDÜRDÜ

İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu Batı Şeria’nın Nablus kentinde bir Filistinli hayatını kaybetti. Filistin haber ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail işgal güçleri Nablus kentine baskın düzenledi.

İsrail askerlerinin ateş açması sonucu kentin doğusundaki Mesakin Şabiye Mahallesi sakinlerinden Semir Mahmud Abdulkadir Sabra karnından vurularak yaşamını yitirdi. Haberde olaya ilişkin daha ayrıntılı bilgi verilmedi.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın el-Halil kentinin kuzeyindeki Halhul beldesine baskın düzenleyen İsrail ordusu, 17 yaşında bir Filistinliyi ateş açarak öldürdü.

Filistin haber ajansı WAFA’nın haberine göre, Halhul beldesinde bir sanat okuluna baskın düzenleyen İsrail askerleri, Gazze Şeridi’nden gelmiş birkaç işçinin 48 toprakları olarak bilinen bölgeyi terk etmelerini istedi.

Askerler ile yaşanan çatışmada, gerçek mermi ile yaralanan 3 kişiden biri olan Muhammed Nidal Milhim (17), kaldırıldığı hastanede müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Diğer iki yaralının hastanedeki tedavisi sürüyor.

Baskın sırasında okula maddi hasar veren İsrail askerleri, orada bulunan 30 işçiyi gözaltına aldı.

Öte yandan Halil kentinin Nimru, Ras el-Cura, Ebu Ketile, İsa ve el-Celde mahallelerine de baskın düzenleyen İsrail güçleri, burada 17 Filistinliyi gözaltına aldı.

Buna göre, Sabra ve Milhim’in  ölümüyle 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da İsrail askerleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırıları sonucu ölen Filistinlinin sayısı 61’e yükseldi.

DOĞU KUDÜS VE BATI ŞERİA’DA 55 FİLİSTİNLİ GÖZALTINA ALINDI

İsrail, işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da aralarında eski milletvekilleri ve Hamas yetkililerinin de olduğu 55 Filistinliyi gözaltına aldı.

Filistin Esirler Cemiyeti basın sorumlusu Emani Serahane, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Doğu Kudüs ile Bat Şeria’nın farklı bölgelerinde gözaltı operasyonları gerçekleştirdiğini belirtti.

Serahane, operasyonlarda, aralarında eski Filistin Meclisi Başkanı Aziz Duveyk ile bazı eski milletvekilleri ve Hamas yetkililerin de olduğu en az 55 Filistinlinin gözaltına alındığını ifade etti.

İsrail makamlarından ise konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

İSRAİL, ÜLKENİN GÜNEYİNDEN YAKLAŞIK 500 BİN VATANDAŞINI TAHLİYE ETTİĞİNİ AÇIKLADI

İsrail yönetiminin, savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana, Gazze çevresinden yaklaşık 500 bin İsrailliyi tahliye ettiği belirtildi.

Yediot Aharonot gazetesinin haberine göre, İsrail ordusunun dış medya sözcüsü Jonathan Conricus, gelişmelere dair yabancı medyaya brifing verdi.

Conricus, Hamas’ın 7 Ekim’deki sürpriz saldırısından bu yana yaklaşık yarım milyon İsraillinin evlerini terk ettiğini söyledi.

Bunların İsrail’in güney bölgesinden tahliye edilenler olduğunu kaydeden Conricus, ​​Gazze Şeridi’nin yanı sıra Lübnan sınırına yakın 20’ye yakın yerleşim yerinin de savaş nedeniyle boşaltıldığını ifade etti. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!