İSTANBUL – Siyasi iktidar, bir dönem devlet içindeki klik dalaşıyla uğraşırken diğer yandan farklı muhalif kesimler ve Kürt ulusal hareketinin muhalefi ile mücadele etmenin kendisi açısından doğuracağı sıkıntıyı öngörerek ‘açımlar’ ve ‘barış süreci’ gibi taktik siyasetler uyguladı. Bu taktiklerde amacı esas gücünü ve enerjisini yoğunlaştırdığı devlet içindeki klik dalaşıydı.

Bu dalaşı kazandığı oranda zamana yayarak ilkin devrimci güçlere ardından da ‘açılımlar’ ve ‘barış süreci’ ile mücadelelerini tatil eden muhalif güçlere yöneldi. Hem devlet içinde, hem coğrafyada hemde dünyada değişen süreçlere göre bu yönelimin anını ve şiddetini belirledi. Bir dönem siyasi iktidarın ‘açımlar’ ve ‘barış süreci’ taktiklerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu partileri ve kurumları ‘terörist’ ilan etti, bu kurumları ve hatta tek tek kişileri hem çok yakın tarih siyasetini inkar ederek hemde kendi kanunlarını çiğneyerek hedef tahtasına yeniden oturttu.

İlgili Haber:  HDP'ye Faşist Saldırı: İlçe Binasını Taktılar

Siyasi iktidarın bir dönemki ‘barış süreci’ ve ‘açılımlar’ taktikleri boyunca ihtiyaç duyduğu ancak gelinen aşamada yeniden hedef tahtasına oturttuğu kurumlardan biri de HDP.

Siyasi iktidarın HDP’ ye saldırıları sürüyor

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İstanbul İl Örgütü, Federe Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan gelişmeleri ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in tutuklamasını Fatih’te bulunan Aksaray Metro Meydanı’nda yapacağı basın açıklaması ile protesto etmek istedi.  Açıklamadan saatler önce alan polisler tarafından ablukaya alındı. Ablukaya rağmen aralarında DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDK Eşsözücüsü İdil Uğurlu, HDP Milletvekili Musa Piroğlu’nun da aralarında bulunduğu yüzlerce kişi meydana geldi.  

Çok sayıda gözaltı

Açıklamanın Fatih Kaymakamlığı tarafından yasaklandığını belirten polis, açıklamanın yapılmasına izin verilmeyeceğini söyledi. HDP’liler ise demokratik haklarını kullandıklarını belirterek açıklama yapacaklarını ifade etti. 

Darp edilen Piroğlu, tekerlekli sandalyesinden düştü

Bir süre devam eden tartışmaların ardından polis partililere müdahale etti. HDP’li vekiller de polisler tarafından darp edilirken, aralarında HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı’nın da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Müdahale sırasında HDP’li Vekil Musa Piroğlu darp edilerek tekerlekli sandalyesinden düşürüldü. Arbede sırasında diğer partililer de Pİroğlu’nu yerden kaldırmaya çalışarak tepki gösterdi.  Polis müdahalesinde gözaltına alınanların isimleri şöyle: “HDP İstanbul il eşbaşkanları Erdal Avcı Elif Bulut ile Erkan tepeli, Atilla Özdoğan, Engin Babayiğit, Adalet Ünlü, Hüsamettin Tanrıkulu, Roj Bor, Ronahi Tunç, Zilan Korkmaz, Mehmet Sait Bor, Eyüp Subaşı, Gülsüm Öztürk, Hane Akkaya.”

İlgili Haber:  HDP'ye ‘Kobanê’ Operasyonu: 82 Gözaltı

Sermaye sınıfı ve devleti, ne kadar güvenilmez olduğunu, ihtiyacı kalmadığı an her kurumu, kişiyi ve kendi kanunlarını nasıl çiğneyebileceğini bir kez daha gösterdi.