Sendikal Faaliyetler Suç Değildir: Tekin’i Serbest Bırakın

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, SES’li Gülhan Tekin’in derhal serbest bırakılmasını istedi.

featured

DİYARBAKIR/AMED – Amed Emek ve Demokrasi Platformu, 8 Kasım 2021’den beri tutuklu bulunan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Yöneticisi Gülhan Tekin, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Merkez Denetleme Kurulu üyesi Arzu Koç ve beraberinde tutuklanan 12 siyasetçi ve sendikalı için açıklama yaptı. Ofis semtinde bulunan Hazal Parkında düzenlenen açıklamada, “Sendikal faaliyetler suç değildir” pankartı açıldı. Açıklamada yarın Tekin’in Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmasına dikkat çekilerek, serbest bırakılması istendi.

SES Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Yıldız Ok Orak, 19 yıllık AKP iktidarının, kendisi gibi düşünmeyen herkesi “terörist” ilan ederek düşmanca yaklaştığını belirtti. Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan sendikal faaliyetlerinin kriminalize edildiğine dikkat çeken Ok Orak, “Geçmişte birlikte hareket ettiklerini dahi şimdi çıkarları uyuşmayınca terörist ilan ederek iktidardaki ömrünü uzatmaya çalışan AKP, her gün daha da derinleşen siyasal ve ekonomik krizin sorumluluğunu, emekçilere ve halka yüklemektedir” dedi.

‘HUKUKSUZLUK DERHAL SON BULMALI’

SES Eş Genel Başkanı Hüsnü Yıldırım, sendikalarının kurulduğundan beri halkın sosyal sağlık hakkını ve demokratik taleplerinin dillendiren bir sendika olduğunu belirterek, halkın yaşadığı tüm sorunlar hakkında düşüncelerini paylaşmayı ilke edindiklerini söyledi. Yıldırım, “Biz yaşamayı ve yaşatmayı seçtik. Bugün burada yaşadığımız haksız hukuksuz tutuklamaları bir an önce sonlandırılmasını talep ediyoruz” dedi. (MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!